Sporazumom je predviđeno da vlada SAD-a u prvoj godini izdvoji 1,1 milion dolara, a očekuju se dodatna sredstva u budućnosti. U prvoj fazi projekta pristupit će se identifikaciji i klasifikaciji svih opasnih viškova, nakon čega se planira pristupiti uništavanju na ekološki prihvatljiv način. Ukupno bi ovim projektom moglo biti obuhvaćeno 20.000 tona nesigurne i neperspektivne municije i minsko-eksplozivnih sredstava, te oko 120.000 komada različitog lakog naoružanja.
Ambasador Moon je u obraćanju nakon svečanog potpisivanja kazao da potpisivanje ovog sporazuma predstavlja simbol trajnog partnerstva između BiH i SAD-a.
Po njegovim riječima, hiljade tona viška naoružanja i municije jedan su od najvećih problema s kojima se suočava BiH. Veliki dio tih zaliha je zastario i opasan je, a njihovo čuvanje zahtijeva značajna sredstva i materijal.
Vlada SAD-a će sada pomoći Ministarstvu odbrane BiH u uništavanju ovog viška, radeći pritom na najvišem nivou odgovornosti i transparentnosti, kazao je Moon.
On je, također, ukazao i na to da je uklanjanje viška naoružanja i municije jedna od obaveza BiH za dobijanje NATO-ovog Akcionog plana za članstvo (MAP).
Ministar Cikotić je ukazao da će ovaj projekt učiniti BiH sigurnijom, ali i da će BiH postati kredibilniji partner u smislu ispunjavanja međunarodnih obaveza.
Uklanjanje velikog viška naoružanja i municije će također značiti poboljšanje sigurnog ambijenta za sve građane BiH, jer su ta skladišta distribuirana širom BiH, kaže Cikotić.
(FENA)