Oko 32,2 posto muškaraca u našoj zemlji nema završenu srednju školu, a još je alarmantniji podatak Agencije prema kojem čak 53,5 posto radno sposobnih žena ima tek osnovnu školu.
Doškolovavanje i prekvalifikacija
Mirko Banjac, direktor Republičkog pedagoškog zavoda RS, ističe da je ova problematika uzela maha ne samo u BiH, nego i na cijelom Balkanu.
“Obrazovanje se ne shvata vrijednošću, a jedan od indikatora je to što je Balkan preplavljen kupljenim diplomama. Moram vam kazati, ako smo mi ušli u 21. vijek i ako ne shvatamo da čovjek vrijedi koliko zna, onda je nesreća zadesila našu zemlju i moraćemo raditi na tome da to stanje bude promijenjeno”, ističe Banjac.
Tračak nade, ipak, postoji, jer kako tvrde u centrima za obrazovanje odraslih interesovanje za doškolovavanje i prekvalifikaciju je veliko.
“Veliki je broj onih koji imaju završenu osnovnu školu, a žele da se doškolovavaju. Međutim, kada ti ljudi dolaze, a imaju 30 do 40 godina, gledaju da se to završi što brže, pa neki od njih i odustanu”, naglašava Sead Korjenić, osnivač Centra za obrazovanje odraslih Gračanica.
U kolikoj je BiH dubiozi kada je u pitanju obrazovanje njenih građana najbolje oslikava podatak da je, iako je prošla prva decenija 21. vijeka, u našoj zemlji potpuno nepismeno 5,4 posto stanovnika. Prema posljednjim istraživanjima UN-a, to su prije svega stariji građani, koji nisu imali uslove ni za osnovno školovanje, te Romi.
Zabrinjavajuća statistika izgleda ovako:
5,4% stanovnika nepismeno u BiH
32,2% muškaraca nisu završili srednju školu
53,5% žena ima samo osnovnu školu
(newsareacomba)