Mišić je obraćajući se poslanicima u Narodnoj skupštini RS, gdje je u toku rasprava o Nacrtu ekonomske politike za 2012. godinu, rekla da su se ekonomske politike koje su ranije donesene fokusirale na sektor rada, ali da su rezultati iz godine u godinu “bili sve gori”.
“Nema otvaranja novih radnih mjesta i sva priča penzionera i boračke populacije nema smisla, jer nema stvaranja novih vrijednosti, a samim tim i novca”, rekla je Mišić i dodala da su ceh povećanja poreza i doprinosa platili radnici u realnom sektoru.
Ona je naglasila da je porazno što je 50 odsto kontrola Inspektorata koje su izvršene u privrednom sektoru neuredne i da 80 000 ljudi u RS radi na crno.
“Mi smo nezadovoljni radom Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite. Rezultata nema, jer nema stvorene nove vrijednosti, a naš prijedlog je i da se posebno formira ministartvo rada, koje će se baviti sektorom rada”, dodala je Mišić.
Ona je navela da je potrebno uz Strategiju zapošljavanja RS izraditi kvalitetan akcioni plan kako bi se ta strategija realizovala.
“Neophodno je izvršiti i reformu Zavoda za zapošljavanje RS, kako bi bio na usluzi onima koji traže i koji nude posao. Predlažemo i da se donese zakon koji će omogućiti inspektorima da rade svoj posao na kvalitetniji način”, pojasnila je Mišić.
Ona je napomenula da je neophodno usvjanje izmjena Krivičnog zakona RS koji će, kako kaže, svaki čestiti poslodavac u RS podržati, kao i donošenje zakona o mobingu i uvođenje diferencirane stope PDV-a.
Mišićeva je istakla da je potrebno uvesti i novi institut koji bi utvrdio krivičnu odgovornost onih koji su zbog nerada preduzeće doveli u stečaj.
Predsjednik Privredne komore RS Borko Đurić rekao da su prema podacima Agencije za posredničke i informatičke usluge /APIF/ ukupne obaveze privrede u 2010. godini iznosile 11,78 milijardi KM i da su povećane za 1,15 milijardi KM u odnosu na 2009. godinu.
“To ukazuje da je ugrožena dugoročna finansijska stabilnost privrede. Dugoročne obaveze u 2010. godini od 3,7 milijardi veće su u odnosu na 2008. godinu za 700 miliona KM, dok su kratkoročne obaveze u toj godini bile osam milijardi KM, a neto obrtni kapital privrede drastično se smanjio”, rekao je Đurić obraćajući se poslanicima u Narodnoj skupštini RS.
On je istakao da je predlagač dobro definisao ciljeve ekonomske politike za 2012. godinu, među kojima su, pozitivan privredni rast, smanjenje nezaposlenosti, jačanje aktivnosti države na planu podrške privredi, pokretanje značajnih investicionih projekata, očuvanje socijalne stabilnosti, zadržavanje i jačanje fiskalne stabilnosti.
“Imajući u vidu posljedice ekonomske krize, kao i najave novog talasa krize, postavlja se pitanje – da li smo spremni za tako nešto i šta učiniti ako bude ugrožena postojeća privredna aktivnost. Mislim da se ovom pitanju mora posvetiti velika pažnja, kako ni bi zapali u velike poteškoće”, dodao je Đurić.
On je naglasio da je neophodno dosljedno provođenje usvojenih zakona i javnu potrošnju uskladiti sa realnim mogućnostima.
“Neophodno je donijeti zakon o radu kojim bi se pooštrile odgovornosti radnika i poslodavaca, s ciljem boljeg funkcionisanja tržišta rada. Potrebne su izmjene Zakona o porezu na dohodak i vraćanje neoporezivog dijela dohotka, izmjene Zakona o porezu na dobit i izmjene Zakona o dječijoj zaštiti”, rekao je Đurić.
On je naveo da je potrebno umanjenje poreske osnovice za reinvestiranje u osnovna sredstva i obezbjeđivanje značajnijih iznosa za podsticaj.
“Potrebna je i reforma javne uprave, ali i ispitivanje neophodnosti velikog broja agencija u RS. Neophodno je značajnije angažovanje kako bi se riješio problem funkcionisanja Spoljnotrgovinske komore BiH koja ima nelegalno izabrane organe”, zaključio je Đurić.
Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.
(nezavisnecom)