Turski šef diplomatije ponovo s prvim ljudima Srbije: Hoće li Davutolu natjerati Tadića i Jeremića dadaju zeleno svjetlo za sporazum
Jučerašnja posjeta turskog ministra vanjskih poslova Ahmeta Davutolua (Davutoglu) Beogradu, gdje se ponovo susreo s predsjednikom Srbije Borisom Tadićem i srbijanskim kolegom Vukom Jeremićem, kako nam je potvrđeno iz više izvora, trebala bi predstavljati “ulazak u završnu fazu usaglašavanja sporazuma o povratku duhovnog i institucionalnog jedinstva Islamske zajednice u Srbiji”.
Intenzivni susreti
Sporazum bi, kako je “Avaz” prvi objavio, trebali u Istanbulu potpisati reisu-l-ulema IZBiH dr. Mustafa ef. Cerić i predsjednik Dijaneta i novi turski reis, šejh Mehmed Gormez.
Portparol turskog šefa diplomatije Seldžuk Unal potvrdio je za “Avaz” da je Davutolu s najvišim zvaničnima Srbije razgovarao o brojnim pitanjima, uključujući i situaciju u Sandžaku. Zanimljivo je da je ovo čak treći susret Davutolua i Jeremića u posljednje tri sedmice. Nedavno je, naime, Jeremić bez velike pompe boravio u Turskoj.
– Ministar Davutolu je s predsjednikom Srbije Borisom Tadićem, a potom i s ministrom vanjskih poslova Vukom Jeremićem na radnom ručku diskutirao o bilateralnim odnosima, procesima na Balkanu te naravno, o pitanju Sandžaka. Iskreno se nadamo da će procesi koji su pokrenuti u pogledu rješavanja nekih pitanja u tom dijelu Srbije biti okončani na zadovoljstvo svih – kazao nam je Unal.
Davutolu se, kako nam je rekao Unal, susreo i s bošnjačkim članovima Parlamenta Srbije.
Ipak, još nema naznaka kada bi sporazum trebao biti potpisan, ali svi vjeruju da bi se to trebalo dogoditi uskoro. Istina, portparol Unal, također, nije mogao dati preciznu informaciju o tome kada će biti potpisan ovaj dokument, ali je dodao da će javnost o tome biti na vrijeme obaviještena. Inače, određena saznanja ukazuju i na “zatezanja Srbije” u pogledu realizacije sporazuma.
– Iako Davutolu dolazi, konačan ishod cijelog procesa još nije izvjestan. Do ponedjeljka (sutra, op. a.) imat ćemo izvjesniju situaciju – kazao je “Avazu” izvor iz vrha Islamske zajednice.
Iako država Srbija zvanično ne učestvuje u cijelom procesu, zeleno svjetlo njenog vrha bi itekako olakšalo implementaciju dokumenta, te stvorilo uvjete za veću nezavisnost Islamske zajednice u koju se politika više ne bi smjela miješati.
Ipak, iz krugova IZ naglašeno je da “Srbija neće imati konačnu riječ oko sporazuma i da će on biti potpisan pristali oni na njega ili ne”. Neslužbeno, Tadić i dalje nastoji “skupo prodati kožu” i ostaviti utisak da nije dozvolio Turskoj miješanje u unutrašnje stvari Srbije, što Turska, donekle, shvata i tolerira.
Most prijateljstva
Izvori iz IZ tvrde da treba dati prostora i ministru Davutoluu i turskoj diplomatiji da stvore preduvjete za bolje odnose u našem regionu. Jedan od temeljaca tih dobrih odnosa jeste i nezavisnost vjerskih zajednica, odnosno jedinstvo IZ u Srbiji.
Kako je za turski “Hurijet” kazao neimenovani viskopozicionirani turski diplomata, cilj razgovora sa srpskom stranom jeste uspostavljanje jedinstvene Islamske zajednice u Srbiji. Prema istom izvoru, “Srbija je zahtijevala tursko učešće u rješavanju ovog problema” i da “cijeli proces vode dvojica ministara vanjskih poslova u čestim razgovorima ‘u četiri oka'”, jer “Turska vidi sandžački region kao most prijateljstva sa Srbijom”.
Srbijanski mediji špekuliraju i da bi premijer Srbije Mirko Cvetković krajem iduće sedmice trebao otputovati u Tursku na razgovore s turskim zvaničnicima.
Srbija može birati hoće li podržati sporazum ili ne
Glavni muftija IZ u Srbiji Muamer ef. Zukorlić ranije je kazao da je osnovna odrednica tog sporazuma o povratku jedinstva IZ “kontinuitet IZ sa sjedištem u Novom Pazaru, s duhovnim centrom u Sarajevu i sa Mešihatom na čelu”, te da će on lično ostati na funkciji sandžačkog muftije. Pojasnio je da je jedna od odredaba dokumenta i amnestija pristalica samozvanog reisa Adema Zilkića, s tim da sam Zilkić više ne bi mogao imati vjersku ulogu.
Prema riječima glavnog muftije, jedan od uvjeta koji je za ovu IZ jedino prihvatljiv jeste da sporazum potpišu samo šejh Mehmed Gormez i reis Mustafa ef. Cerić, a da “država Srbija može birati hoće li podržati sporazum ili ne”.
(dnevniavazba)