Na ovakvu prijetnju nedavno je upozorio i svjetski ugledni magazin “The Economist” navodeći da će, ako se nešto vrlo brzo ne promijeni, znatan izvoz bosanskih mliječnih proizvoda, mesa i jaja u Hrvatsku morati prestati.

Samo dva prijelaza

“The Economist” upozorava da će od jula 2013. samo dva prijelaza na 1.010 kilometara bh. granice s Hrvatskom biti opremljena za kontrolu izvoza prehrambenih proizvoda.

Stručnjaci u BiH kažu da je naša država već izgubila bitku za izvoz robe animalnog porijekla na hrvatsko, odnosno evropsko tržište. Nihad Fejzić s Veterinarskog fakulteta u Sarajevu kaže da je već sada kasno.

– S ovakvom dinamikom rada BiH nema šanse da postigne uslove za izvoz robe animalnog porijekla u EU do januara 2013. godine, kada Hrvatska mora početi provoditi preuzete obaveze i njena granica sa BiH faktički postaje granica s Evropskom unijom –  kaže za “Avaz” Fejzić.

Prema njegovim riječima, neophodno je i donijeti i uskladiti pojedina zakonska rješenja, jer su ona važeća iz 2003. godine zastarjela. Osim toga, BiH mora imati laboratorije koji će garantirati da je roba za izvoz u skladu sa standardima Evropske unije. Bez toga, nijedan naš proizvod neće moći prijeći granicu.

Loša poruka

– Pitanje je koliko Ured za veterinarstvo BiH u ovakvoj situaciji, kada nemamo Vijeće ministara, ima snagu da bilo šta učini. Vlasti moraju što prije, ali je to teško očekivati bez novih vlasti, pokrenuti stvari s mrtve tačke i, makar i zakasnjelo, omogućiti našim proizvođačima da spase jedno veliko tržište – kaže Fejzić.

Gubljenjem ove bitke, dodaje Fejzić, poslat ćemo poruku proizvođačima da sistem nije onakav kakav EU za njih traži.

– Tako šaljemo poruku građanima da hrana koju jedemo ovdje nije u evropskom standardu i investitorima da ovdje ne vrijedi investirati zbog malog tržišta – navodi Fejzić, objašnjavajući dugoročne negativne posljedice nerada državnih vlasti.

Gubimo tržište od 200 miliona KM godišnje

Da je BiH već izgubila bitku za izvoz hrane na tržište EU, misle i u Vanjskotrgovinskoj komori (VTK) BiH.

– Preporuka iz VTK je da svi oni koji plasiraju robu na hrvatsko tržište počnu tražiti rezervna tržišta, jer nemoguće je da za godinu udovoljimo svim evropskim uslovima koji su postavljeni – kazao je za “Avaz” Duljko Hasić, ekonomski analitičar iz VTK.

Prema njegovim riječima, radi se o 200 miliona KM izvoza na tržište Hrvatske i 400 miliona maraka koje možemo izvoziti na tržište Evropske unije.

(dnevniavazba)

By teha5

Leave a Reply