Predstavnici NATO-a u BiH obratili se u Parlamentu BiH
komandant NATO štaba u Sarajevu Geri Hafman kazao je da je NATO prvenstveno politička organizacija koja je zainteresirana za regionalni mir
Brzina pristupanja BiH NATO-u ovisit će o političkoj volji, odnosno ispunjavanju zadatih obaveza, među kojima je i rješavanje pitanja vojne imovine kao uvjeta za aktiviranje Akcijskog plana za članstvo (MAP) u ovom savezu, rečeno je danas, među ostalim, na sjednici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH.
Predstavnici NATO štaba u Sarajevu prezentirali su zastupnicima misiju i ciljeve ovog saveza, prednosti članstva, napredak BiH i ostalih zemalja u regiji, kada je riječ o ispunjavanju obaveza za integriranje u NATO, te su poručili da vrata članstva u ovom savezu ostaju u potpunosti otvorena svim evropskim demokracijama koje dijele njegove vrijednosti.
Obraćajući se zastupnicima, komandant NATO štaba u Sarajevu Geri Hafman (Gary Huffman) kazao je da je NATO prvenstveno politička organizacija koja je zainteresirana za regionalni mir, stabilnost i sigurnost, a koja se vojnim sredstvima služi samo u ektremnim slučajevima.
Naglasio je da je osnovna svrha NATO-a uspostavljanje i očuvanje liberalnih demokratskih društava, u kojima su zaštićena ljudska prava i slobode.
Govoreći o napretku BiH na putu ka članstvu u NATO-u, Hafman je ponovio da je neophodno riješiti pitanje uknjižbe perspektivne vojne imovine, kako bi BiH mogla aktivirati MAP.
“To je, uglavnom, imovina koja je nekada bila u vlasništvu JNA, a koju sada treba uknjižiti na državu BiH, na korištenje Ministarstvu odbrane (MO) i Oružanim snagama (OS) BiH”, poručio je komandant NATO štaba u Sarajevu, naglašavajući da je za napredak neophodan dijalog i kompromis, te zaboravljanje prošlosti i okretanje ka budućnosti.
Zamjenik komandanta NATO štaba u Sarajevu i šef Savjetodavnog tima NATO-a Džon Andreas Olsen (John Andreas Olsen) kazao je da svrha postojanja ovog saveza nikada nije promijenjena, te da je riječ, među ostalim, o zaštiti slobode i sigurnosti zemalja članica, promoviranju vrijednosti demokracije, individualnih sloboda i vladavine prava.
Kako je rečeno, ove ciljeve NATO postiže djelujući na princpima solidarnosti i jedinstva, te donošenja odluka konsenzusom.
Govoreći o prednostima članstva, ukazao je na činjenicu da NATO omogućava stabilnost i sigurnost, čime se stvaraju veće šanse za prosperitet i utjecaj zemalja članica.
On je, također, podsjetio na izjavu generalnog sekretara NATO-a Andersa Fog Rasmusena da će njegov san “biti ostvaren ako, jednog dana, vidi sve zemlje Balkana kao članice NATO-a”.
Predstavnici NATO štaba Sarajevo istaknuli su da je teško predvidjeti koliko će BiH trebati vremena da ispuni obaveze za članstvo u ovom savezu, ali su istaknuli da će podržavati naštu zemlju u tom procesu.
Predsjedavajući Zastupničkog doma Denis Zvizdić kazao je da, prema provedenim anketama, više od 80 posto bh. građana podržava članstvo BiH u NATO-u.
Podsjetio je da su predstavnici NATO-a bili uputili jasnu poruku da su vrata ovog saveza otvorena i da se čeka da BiH realizira preostali dio obaveza iz MAP-a.
Osim što su imali priliku postavljati pitanja predstavnicima NATO-a, zastupnici su, tokom sjednice, uglavnom isticali podršku članstvu BiH u Savezu, iako je zastupnik Ivan Musa upitao šta će se desiti ako se građani BiH na eventualnom referendumu izjasne protiv toga.
Na njegovo pitanje da li će, u slučaju negativnog ishoda referenduma, ovaj savez natjerati BiH da postane članica, te da li će napasti BiH, predstavnici NATO-a su istaknuli da ovaj savez neće primorati nijednu zemlju da postane članica, ali da se moraju imati u vidu prednosti koje iz toga proizilaze.
Kako je rečeno, suština je u tome da svi žele mir i sigurnost, a veće šanse za postizanju toga su ako se radi zajedno.
Za razliku od zastupnika, ministara i službenika, novinarima danas nije omogućeno korištenje oficijelnog simultanog prevoda obraćanja predstavnika NATO štaba u Sarajevu, zbog čega im je predsjedavajući Zastupničkog doma Denis Zvizdić uputio izvinjenje, najavljujući pokretanje odgovornosti službenika koji su bili zaduženi za organiziranje sjednice.
(dnevniavazba)