Muškarac osumnjičen da je član do sada nepoznate neonacističke grupe “Nacional-socijalističko podzemlje” je uhapšen u nedelju u blizini Hanovera. On je bio član grupe koja se sumnjiči za ubistva devet Nemaca turskog i grčkog porekla kao i jedne policajke.
Postojanje neonacističke grupe hladnokrvnih ubica je otkriveno tek ove nedelje nakon što se jedan član predao vlastima a druga dvojica izvršila samoubistvo. Beate Žepe je uhapšena zbog oružane pljačke u gradu na istoku zemlje Ejsanču. Ona se predala u utorak nakon što je digla u vazduh stan koji je iznajmljivala u istočnom gradu Cvikau.
Tela dvojice muškaraca povezane sa njom, koji su takođe bili traženi zbog oružane pljačke, su nađena nedugo potom u zapaljenoj kamp prikolici u mestu Cvikau. Za pištolj koji je tamo pronađen je utvrđeno da je bio službeno oružje nemačke policajke koja je ubijena 2007. u gradu na jugo-zapadu zemlje, Helibronu.
Hans-Verner Vargel, šef Odeljenja za zaštitu ustava Donje Saksonije, kaže da se verovatno radi o najgorem slučaju desničarskog nasilja u poslednjih nekolikod decenija.
Holger G (37), je uhapšen u nedelju pod sumnjom da je član grupe Nacional-socijalističko podzemlje od kraja 90-ih, navelo je nemačko tužilaštvo. Žrtve neonacista su bili nemački državljani stranog porekla koji su vodili male radnje, većinom kebab mini-restorane. Oni su ubijeni pucnjima u lice usred dana na njihovom radnom mestu. Ubistva su počinjena u nekoliko nemačkih gradova u periodu između 200. i 2007. godine.
Policija nije povezala ova ubistva sa neonacistima sve do prošlonedeljnog otkrića dva pištolja. Među drugim dokazima su pronađeni propagandni DVD diskovi grupe spremni za slanje novinskim agencijama i muslimanskim kulturnim centrima. Uhapšena Beate Žepe se sada suočava sa optužbama za ubistva, pokušaj ubistva, trovanje i pripadnost terorističkoj organizaciji.
Svo četvoro su bili aktivni na neonacističkoj sceni devedesetih godina a 1998. su otišli u ilegalu, nakon što je policija u njihovim stanovima i garaži našla eksploziv i propagandni materijal. Od tada, bar je to pokazala istraga, izgubio im se svaki trag – sve dok nisu pronađeni leševi i dok se Žepe nije predala policiji
Ministar unutrašnjih poslova Severne Rajne Vestaflije Ralf Jeger je povodom ovog slučaja upozorio na “terorizam ekstremne desnice u Nemačkoj”, prenosi Deutsche Welle. Jeger je rekao da se istraga sada bavi i mogućim vezama sa terorističkim napadima u Severnoj Rajni-Vestfaliji. U središtu pažnje će biti napadi na jednu ulicu u kojoj uglavnom žive Turci iz 2004. napadu i na Jevreje na železničkoj stanici u Diseldorfu iz 2000. Tri od devet ubistava dogodila su se u Nirnbergu, još dva u Minhenu.
Predstavnici turskih migranata i muslimana užasnuti su rezultatima istrage.
“Šokiran sam time da se u Nemačkoj ljudi ubijaju zbog njihovog porekla”, rekao je predsednik turske zajednice u Nemačkoj, Kenan Kolat. On je najavio proteste svoje zajednice i dodao. “To je desničarski terorizam.” Predsednik Centralnog saveta muslimana u Nemačkoj, Ajman Macjek, ova ubistva nazvao je aktima terorizma.
U Nemačkoj je prošle godine porastao broj neonacista spremnih na nasilje, iako je ukupan broj desničara smanjen, pokazuju podaci Službe za zaštitu nemačkog ustava. Predsednik te službe Hajnc From rekao je da je ”neonacistička scena, spremna za nasilje, povećana za oko 600, odnosno na ukupno 5. 600 pripadnika”, ali da je ukupan broj desnih ekstremista u Nemačkoj smanjen.
(enovinecom)