Jarane, nije to vehabija već Miljenko Jergović

0

Jarane, nije to vehabija već Miljenko Jergović

Nakon poslijepodnevnog odmora, ministar sigurnosti BiH primio je uznemirujući telefonski poziv: „Mevlida trese kalaš!”, zvučao je uspaničeno glas. „Šta da radim?!”, nastavljao je glas. „Pa, odvoj’ ga od kalaša”, smirenim tonom je odgovorio ministar i započeo bezbjednosnu akciju odvajanja Mevlida Jašarevića od kalaša. Planirao je on odvojiti Mevlida i od života te postati nacionalni heroj, ali dokazana dobroćudnost Amerikanaca, kojima Mevlidovi meci nisu ni staklo razbili na ambasadi, prevagnula je.

Zamislite da se muslimani sa osjetljivom kožom ne briju?!

Tako je Mevlid postao ne samo invalid u glavu sa idejama barbarskog mučeništva, već i invalid u nogu. Ali, nije bitan Mevlid, već potencijalni glumci u reklami za brijač, kojih ima i u Gornjoj Maoči i u Sarajevu… „Zamislite da se muškarci sa ojetljivom kožom ne briju? – bilo je pitanje jedne reklame koja prikazuje normalne dečke u životnim situacijama sa jednom deformacijom na licu – bradom. Nakon Mevlidovog izleta u Sarajevo, gdje je napokon vidio željezno čudo zvano tramvaj, i šejtansku utvrdu sa američkom zastavom, ova reklama će se dobro isplatiti proizvođačima i još dugo vrtjeti na tv-kanalima, jer svako se plaši da ne zapusti slučajno bradu pa da automatski postane vehabija, zapravo terorista, zapravo idiot, zapravo niko i ništa. Svakodnevno pitanje u BiH moglo bi glasiti: zamislite da se muslimani sa osjetljivom kožom ne briju?! Postali bi teroristi, zapravo vehabije – ma šta god već. Bar po definiciji medija i dežurnih islamskih intelektualaca. Čuj, islamskih… (devalvirat će se ovo islamski do Sudnjega dana). Onda bi se Vuk Bačanović ili Miljenko Jergović morali pravdati policijskoj patroli da su u pitanju samo ljetne hlače, tačnije duži šorc a ne vehabijska nošnja i da su bradu imali i prije nego je počeo lov na vehabije. Nama pojedincima Bog još nije dao bradu, ali sigurno bih volio pronaći negdje umjetnu i poput novinara „Kurira” obići sarajevski aerodrom, trgove da me građani psuju, prijete i gađaju kamenicama. Da spominju Aliju, proklinju reisa i pozivaju đavla. Da me šutnu dok budem ulazio u tramvaj, da me pretresu na ulazu u banku i spomenu majku. Kad su mogli Jevreji izdržati, pa mogu i ja! Još pozvati Vedranu S. da ponovo obuče nikab, bude mi mamac-supruga – i… Hitler bi mogao biti ponovo rođen da guši vehabije u plinskim pećima. Ustvari, poskupio je plin, bolje ih je paliti. Kako bi se samo mogli potpaliti s onom bradom; jesam li u pravu Ahmetoviću, Avdiću, Hadžiomeroviću? Hajde, neka se i vi jedanput sa mnom složite! Samo što bi ovaj put Hitler bio Bošnjak. Zapravo, sav lažni strah od vehabija imaju upravo Bošnjaci. Oni gađaju, gunđaju i psuju ljude s bradom. (Nema veze što time vrijeđaju imidž svojih pradjedova.) Upravo Bošnjaci kroz medije plaše cijelu državu vehabijama. Srbi se smiju, jer duže vrijeme žive s njima i nikada im nijedan nije zaprijetio, jer da je suprotno svi srbijanski i srpski mediji bi o tome brujali. A, Hrvati se osjećaju ugroženiji od strane liberalnih Bošnjka; Zlatka, Sulje, Muje i drugih nego od vehabija. Zašto vehabije ne prave probleme u susjednim državama? Zato što država njima ne pravi probleme. Upotreba državne nepravedne sile uvijek rezultira nasiljem.

Rambo V –

ministar 

Ahmetović 

Zašto su profesionalnom izbjeglici ministru sada puna usta brade i Gornje Maoče? Kada ništa konkretno nije proizašlo iz akcije koja je bljesnula iz vedra neba u Gornjoj Maoči, bar sada može teoretski pravdati svoju poziciju. A, Islamska zajednica? Kada se miješa u državne poslove, napadaju je, kada se ne miješa opet je napadaju. Treba Islamska zajedncia da glumi dežurnog plicajca i hvata vehabije? (Možda za bradu?) Koja se crkva morala ograđivati kamenim izjavama od Brejvika u Norveškoj? Pa, naravno – to je državno pitanje i teroristima se bavi država ne religijske zajednice. Zamislite da se neki novi Hitler rodi, kaže „ja sam katolik i pripadam Katoličkoj crkvi u Hrvatskoj”, ode u Srbiju i poubija stotinu djece?! Treba li Katolička crkva da reaguje? Ne! Ne! Ne! Neko pripada zajednici, ako ga ona prihvati. Ako Mevlida i slične nije prihvatio nijedan musliman ili IZ, zašto da se umjesto države IZ njime bavi? E, sada ako mnogi žele da sve muslimane s bradama koji liče na Mevlida izopći (iako nije prikladan termin) iz Zajednice reisu-l-ulema ili neko drugi – žao nam je; pokušajte pronaći zlatnu ribicu da vam ispuni želju, ionako u svašta vjerujete! Niko nije kriv, nažalost u ovom slučaju – niko nije vehabija jer je postao sinonim za zlo – dok se ne dokaže da jest, stoga IZ i bh. musliman naziva svakog ko živi normalnim životom u okviru građanskih normi, ustava, osuđuje (svako) terorističko djelo na Ambasadu muslimanom, bez obzira ima li ili nema bradu.

Peace brothers! (from another mothers)

(preporodcom)

Leave a Reply