Japanski i strani novinari obišli nuklearku u Fukušimi
Japanski i strani novinari obišli su danas prvi put nuklearnu elektranu Fukušimu, teško oštećenu u zemljotresu i cunamiju u martu ove godine, što je bila najveća katastrofa ove vrste od Černobila 1986. godine.
Predstavnici medija vidjeli su prizore velikog uništenja: polupane i prevrnute kamione, porušene zidove zgrada sa reaktorima i gomile krhotina čije uklanjanje nije počelo ni osam mjeseci od cunamija.
Japanske vlasti dozvolile su novinarima da obiđu Fukušimu da bi pokazale da je situacija u elektrani stabilizovana. Reporteri su, ipak, morali da nose zaštitnu opremu za cijelo tijelo i prođu kontrolu stepena ozračenosti poslije obilaska, prenosi AP.
Novinarima je bilo dozvoljeno da spolja obiđu nekoliko zgrada sa oštećenim reaktorima na obali okeana, a potom su odvedeni u operativni centar za vanredne situacije, gdje im se obratio ministar za zaštitu životne sredine Goši Hosono.
Vlada i tokijska elektrodistribucija, koja upravlja elektranom, tvrde da je trenutno curenje radijacije daleko manje opasno nego u prvim danima poslije katastrofe. Oni navode da su u toku radovi na “hladnom gašenju” reaktora, kada se temperatura u njihovoj unutrašnjosti obara na nivo koji se može kontrolisati.
U elektrani su se poslije udara cunamija dogodile eksplozije i topljenja jezgara. U narednih nekoliko sedmica iz Fukušime Daiči širili su se radioaktivni materijali, zbog čega je i dalje na snazi zabranjena zona u krugu od 20 kilometara okolini.
Vlasti procjenjuju da će biti potrebno još 30 godina za bezbjedno uklanjanje nuklearnog goriva i potpuno rastavljanje i gašenje elektrane. Desetine hiljada evakuisanih stanovnika mogli bi da se vrate svojim kućama tek za nekoliko desetina godina, a pojedini stručnjaci smatraju da je i to optimistična procjena.
Elektrana se nalazi 225 kilometara sjeveroistočno od Tokija.
(dnevniavazba)