Bilo je, kažu, prijedloga da se počne sa štrajkom glađu, sa šatorskim naseljima i sličnim vidovima pobune, ali organizatori su ostavili još mjesec dana državnim vlastima da se dogovore o novcu za njihove penzije. Prvi decembar odabrali su kao datum za protest i zbog simbolike, jer se tada slavi Dan Oružanih snaga BiH. Bivši vojnici i njihove porodice tako će na praznik koji su nekada slavili protestvovati jer i pored usvojenog Zakona o penzionisanju oni doslovno gladuju, dok se samo nekoliko metara dalje proslavlja Dan Oružanih snaga i troši novac na proslave i gozbe.
Jedan od organizatora Elvir Smailović za Dnevni list je kazao da će 1. decembra, na Dan Oružanih snaga BiH, tačno u 9 sati izaći na protest upozorenja na kojem neće biti cjelokupan sastav od oko 1600 ljudi, već samo trećina njih. Na protestu će sa zajedničkim problemom biti pripadnici nekadašnje Armije BiH, HVO-a i Vojske RS-a, a pozvali su i predstavnike penzionera, boračkih organizacija i građana.
“Ako se sada ništa ne dogodi, ponovo idemo na proteste, ali onda masovno idemo na ulice i pozvat ćemo sve vojne osiguranike i penzionere i udruženja da nam pomognu. Naš problem se lako može riješiti jer je potrebno svega 16,8 miliona maraka da bi nam se isplatile penzije i zaostaci”, kaže Smailović. Dodaje da ne traže sav novac odmah već samo da im počnu isplaćivati penzije.
“Neka nekako nađu novac jer mi jednostavno dalje gurati ne možemo. Sve radimo kako bismo smirili ljude te vlastima ostavili prostor do Nove godine”, kaže Smailović.
Napomenimo da je Parlamentarna skupština BiH usvojila prošle godine izmjene i dopune Zakona o Oružanim snagama BiH kojima se vojnicima koji su do 23. decembra 1995. godine najmanje dvije godine učestvovali u ratu kao pripadnici ABiH, HVO-a ili VRS-a, a kojima zbog godina života ne može biti produžena profesionalna vojna služba, omogućava odlazak u prijevremenu starosnu penziju. Novac nikada nisu dobili, a osiguravanje sredstava za isplatu bio je kamen spoticanja za donošenje državnog budžeta jer stranke iz RS-a ne žele prihvatiti da se u budžetu nađe stavka koja osigurava novac za otpuštene vojnike.
U rješavanju problema otpuštenih vojnika pokušali su pomoći i federalni funkcioneri. Elvir Smailović kaže da federalna Vlada po nekim realnim gledištima nije dužna pomoći im, ali da Federalni zavod MIO/PIO “igra prljavu igru”. Tvrdi da je Zavod dužan isplatiti im penzije i da će zbog zastoja uskoro i tužiti Zavod jer nisu ni ustanovili kolika je količina sredstava koja se moraju refundirati iz državnog budžeta.
Smatraju da im je Zavod morao barem isplaćivati penziju na osnovu staža koji su ostvarili radom u Oružanim snagama, ali da ne dobivaju ni to.
S druge strane, iz Federalnog zavoda su u nekoliko navrata kazali da oni ne igraju “dvostruku igru” i da ne mogu isplaćivati penzije ovoj populaciji dok se ne usvoji državni budžet. Kazali su i da novca za ovakvu isplatu nemaju.
(okcsanaorg)