Bitcoin je pseudonim, a kontroliraju je samo Nakamotovi algoritmi i omogućuje direktno plaćanje u cijelome svijetu bez platežnih posrednika poput paypala ili kreditnih kartica.

Njome se mogu preko interneta naručiti proizvodi ili u biranim restoranima platiti računi. Na jednoj od 50 trgovinskih platformi bitcoinsi su potpuno konvertibilni i mogu se zamijeniti za druge vlaute poput eura i dolara. Trenutno se za jedan bitcoin može dobiti dva eura.

Naime, Satoshi Nakamota je mrežni novac “izmislio” samo nekoliko mjeseci nakon kolapsa svjetskih tržišta financija. Nakamoto je na tu temu napisao jedan kratki esej u kojemu je kritizirao tradicionalne valute koje podržavaju vlade, jer, kako je naveo, vlade uvijek iznova popuštaju pred iskušenjem da tiskaju novi novac i tako potpiruju inflaciju. Kod bitcoinsa je količina novca matematički ograničena, što pak u sebi krije opasnost od deflacije.

Bitcoins imaju, naravno, već i svoje kritičare, one kojima se ideja sredstva plaćanja neovisnog od središnjih banaka i državnih institucija ne sviđa. U lipnju je tako na primjer njemačka Savezna udruga digitalnog gospodarstva zatražila zabranu projekta ocjenjujući ga opasnim. Njihov argument je da se upotrebom bitcoinsa kao platežnog sredstva onemogućuje državna kontrola u slučaju utaje poreza ili pranja novca.

Suprotno od uvriježenog mišljenja, bitcoins međutim nisu anonimni, nego su samo pseudonim, objašnjava Stefan Thomas u razgovoru za Deutsche Welle. 24-godišnji osnivač web-stranice WeUseCoins.com objašnjava da su transakcije u bitcoin-sustavu načelno transparentne. Svaki prijenos od jednog na drugog vlasnika je štoviše dio koda.

U Hrvatskoj također postoji projekt Knopso.com tj. OKE (virtualni novac). Njih zarađujete tako da se ulogirate na svoj Knopso račun putem Facebooka, Twitter, Google ID-a ili Yahoo-a i čitate poruke oglašivača.

(businesshr)

By teha5

Leave a Reply