Dok se u Federaciji BiH krije ko su veliki porezni obveznici koji ne plaćaju porez državi, uz obrazloženje Porezne uprave FBiH da su ti podaci tajna, o čemu se nedavno raspravljalo i u Federalnom parlamentu, za to vrijeme u Srbiji se uvodi sistem pomoću kojeg će građani moći doći do podataka o dužnicima.
U Srbiji, naime, dužnici više neće moći sakriti svoje dugove i prevariti potencijalne poslovne partnere, jer će podaci o njihovim dugovanjima moći biti provjereni putem interneta u Jedinstvenoj bazi podataka o izvršnim dužnicima.
Pravna sigurnost
Do podataka će druga strana moći lako doći, i to ukucavanjem imena ili matičnog broja fizičkog ili pravnog lica. Građani Srbije tu mogućnost sada imaju pretraživanjem svakog suda pojedinačno, a s usavršavanjem pretrage za mjesec-dva moći će u Jedinstvenoj bazi podataka provjeriti da li je neko na listi dužnika. Ovaj sistem uštedjet će vrijeme građanima da ne obilaze sudove, a podići će i nivo pravne sigurnosti poslovanja.
Munib Jusufović, poslanik Saveza za bolju budućnost BiH u Parlamentu FBiH, koji je pokrenuo inicijativu da bude formirana parlamentarna istražna komisija čiji bi zadatak bio uvid u plaćanje poreza velikih poreznih obveznika, kaže da je ova praksa uvedena i u Sloveniji i drugim državama. On smatra da je skrivanje podataka o poreznim obveznicima notorna glupost.
Otvorene sumnje
– Porezi su u svim državama jedno od najbitnijih pitanja, koje bi trebalo biti transparentno, jer se od poreza, na kraju krajeva, sve finansira. Ako neko zataji, onda to utiče na budžete, javne fondove i sve ostalo. U SAD je to sveta stvar. U FBiH se navodi sumnjiv razlog da se radi o tajnim podacima. U našim uslovima, to može biti jedan od najznačajnijih izvora korupcije. Zna se kolike su bankarske kamate, a ako se nekome nešto oprosti ili prolongira, može doći do zloupotrebe. Vlada i Parlament FBiH morali bi debelo razmisliti zašto je to uvedeno i koji je motiv – kaže Jusufović.
On je naglasio da podaci o poreznim obveznicima nikako ne bi smjeli biti tajni za parlamentarce.
– Ima tajni koje su po zakonu uvedene kao službena i povjerljiva stvar, a o njima se onda raspravlja na zatvorenoj sjednici ili postoji ad hoc tijelo, odnosno istražna komisija koja može doći do tih podataka. SBB BiH neće odustati od svoje inicijative, a neko će morati objašnjavati zašto ne da podatke. Naći ćemo način i po sadašnjem zakonu, a onaj ko to bude sprečavao, morat će obrazložiti zašto to radi, jer se tada već počinju javljati otvorene sumnje – istakao je Jusufović.
Provjera platežne sposobnosti
Građani Srbije moći će putem portala sudova provjeriti platežnu sposobnost svojih potencijalnih poslovnih partnera tako što će kliknuti na link Knjiga izvršnih dužnika.
Ukucavanjem imena ili naziva firme provjerit će da li je protiv određene osobe pokrenut izvršni postupak, da li i kolikom imovinom raspolaže i nad kojom se imovinom eventualno provodi izvršenje. Ako se na portalu ne pojavi ime, odnosno naziv firme, to znači da dugova nema i da je potencijalni poslovni partner solventan.
(dnevniavazba)