Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane je povodom predstojećih prijevremenih parlamentarnih izbora u Republici Sloveniji, koji će biti održani 4. decembra, obavio istraživanje.

Šesti po redu i prvi prijevremeni parlamentarni izbori od proglašenja nezavisnosti Republike Slovenije bit će održani 4. decembra prema proporcionalnom izbornom sistemu u osam izbornih jedinica, koje su sastavljene iz 11 izbornih okruga.

Pravo glasa na izborima ima nešto više od 1,700.000 birača. U svakoj izbornoj jedinici dodjeljuje se 11 poslaničkih mandata (jedan za okrug), koji se na nivou izborne jedinice i kasnije na državnom nivou raspodjeljuju između političkih stranaka proporcionalno udjelu dobivenih glasova koje je stranka osvojila.

Pored 88 poslaničkih mandata, istovremeno odvojeno se održavaju izbori za dva poslanika nacionalnih manjina (talijanske i mađarske), koji će biti izabrani prema većinskom sistemu u dvije posebne izborne jedinice (tzv. izborne jedinice nacionalnih manjina). Tako pripadnici nacionalnih manjina glasaju dva puta na izborima za slovenski parlament (Državni zbor) i u tom slučaju radi se o pozitivnoj diskriminaciji.

Kandidirati se mogu sve političke stranke čiju listu s potpisima podrže tri zastupnika/poslanika ili 100 birača na nivou države odnosno 50 na nivou izborne jedinice. Za nestranačke izborne liste je potrebno prikupiti po 1.000 potpisa birača u svakoj od osam izbornih jedinica.

Specifičnost ovih izbora je pojava nestranačkih listi, koje će se iz tehničkih razloga zbog lakšeg sudjelovanja na izborima po svemu sudeći preoblikovati u političke stranke.

Do sada su nestranačke liste bile karakteristične za lokalne izbore. Prema ocjeni analitičara predstojeći prijevremeni izbori su najneizvjesniji i istovremeno najzanimljiviji od proglašenja nezavisnosti Republike Slovenije.

Prema provedenim anketama među potencijalnim glasačima od stranaka najviše povjerenja ima SDS i Lista dr. Gregora Viranta. Kad je riječ o kandidatu za mandatara vlade, zasad najviše povjerenja građani Slovenije daju Janezu Janši i Gregoru Virantu.

Djelovanje predsjednika Milana Kučana na slovenskoj unutarpolitičkoj sceni je sa 32,6 posto ocijenjeno kao pozitivno. Negativno je ocijenjeno u nešto malo većem postotku od 37,1.

Kad je riječ o životnom standardu u Sloveniji, većina ispitanika se izjasnila da nije zadovoljna. Za najdražu susjednu državu Slovenci su izabrali Austriju,  potom Italiju, Mađarsku, pa tek onda Hrvatsku.

(dnevniavazba)

By teha5

Leave a Reply