Safet Softić, predsjednik Sabora IZBiH:Rijaset niko neće ukinuti !
Da bi se to desilo, morao bi biti ukinut Ustav Islamske zajednice, a to neće podržati nijedan član Sabora, kaže Softić
Ne postoji pojedinac, a ni mehanizam koji bi mogao ukinuti Rijaset Islamske zajednice (IZ) u BiH, tvrdi za “Dnevni avaz” predsjednik Sabora IZBiH Safet Softić komentirajući medijske špekulacije da, navodno, zarad vlastite pozicije na tome trenutno radi reisu-l-ulema Mustafa ef. Cerić.
Unošenje nemira
Softić smatra da je proturanje ove nedobronamjerne informacije opasno, jer se njome evidentno unosi nemir među muslimane. Ovo tim prije što se sve veže uz konačno rješavanje pitanja dvije islamske zajednice u Srbiji.
– Nema načina da neko, pa ni reisu-l-ulema, ukine Rijaset IZBiH. Da bi se to dogodilo, onda bi Sabor IZ, najprije, morao ukinuti Ustav IZ, a to je nemoguće. To bi, jednostavno, značilo da mi, rješavajući problem Islamske zajednice u Srbiji, pravimo dvije islamske zajednice u BiH, što je apsurdno – kaže Softić.
Prema njegovim riječima, ko god da je proturio ovu informaciju, osim što je nedobronamjeran, taj je i totalno neupućen u to kako funkcionira Islamska zajednica u BiH.
– Nema tog člana Sabora koji bi podigao ruku za ovakvo nešto, pa makar to naredile sve države i organizacije svijeta – kategoričan je Softić.
Situacija u Srbiji
On ističe da je upoznat s aktivnostima reisu-l-uleme vezanim uz objedinjavanje Islamske zajednice u Srbiji i da u tome ne vidi ništa sporno, kao što ne vidi ništa sporno ni u zainteresiranosti turske vjerske i političke elite da se ovo pitanje riješi na najbolji način.
Kako sada stvari stoje, postignuta je zavidna saglasnost o ustrojavanju IZ u Srbiji, koja će i dalje ostati vezana uz Rijaset IZBiH. Ono što je novo jeste da će Rijaset imenovati glavnog imama za Srbiju, dok bi Muamer ef. Zukorlić i dalje ostao na funkciji muftije sandžačkog, a dužnost muftije beogradskog obavljao bi Muhamed ef. Jusufspahić. Adem ef. Zilkić, samoproglašeni reis Srbije, najvjerovatnije odlazi u penziju.
Ugljanin pokušava skloniti Zukorlića
Naš list saznaje da je Beograd, preko bošnjačkog ministra u Vladi Srbije, Sulejmana Ugljanina, tražio od Bakira Izetbegovića da utjecajem na Rijaset IZBiH pomogne da se s javne scene skloni muftija Zukorlić.
U vremenu ispunjavanja uvjeta za pristup Srbije evropskim integracijama, naime, istupi muftije Zukorlića o nimalo zavidnom položaju muslimana u toj državi, Srbiji ne idu u prilog. Ipak, tim željama nije do kraja udovoljeno, premda je i iz BiH i iz Turske sugerirano Zukorliću da se u budućnosti “bavi vjerskim, a ne političkim pitanjima”.
(dnevniavazba)