Rekordan nestanak ozona nad Arktikom:Nestalo više od 80 posto zaštitnog omotača

0

Rekordan nestanak ozona nad Arktikom:Nestalo više od 80 posto zaštitnog omotača

Nestanak ozona nad Arktikom ove je godine toliko velik da se po prvi puta može slobodno nazvati ‘ozonskom rupom’, sličnoj onoj koja se nalazi nad južnim polom. Znanstvenici procjenjuju kako je oko 20 kilometara iznad Zemlje nestalo oko 80 posto ozona. Uzrok tomu je neobično dugačak period hladnog vremena na toj visini. U hladnim uvjetima kemikalije klora, koje uništavaju ozon, su najučinkovitije.

Trenutačno nije moguće predvidjeti hoće li se takav nestanak dogoditi ponovo, navode znanstvenici u znanstvenom častopisu Nature. Prvi su podaci o razini uništenja arktičkog ozonskog sloja objavljeni još u travnju, no izvještaj u Natureu je prvi detaljno analizirao podatke.

– Zime u arktičkoj statosferi jako variraju, neke su tople, neke hladne. No, u proteklih nekoliko desetljeća zime postaju sve hladnije. Prateći ovaj trend smatramo kako ćemo imati još i hladnije, a ako se to dogodi dok su razine kemikalija klora visoke, imat ćemo ozbiljan problem s nestankom ozona.

Kemikalije koje uništavaju ozon dolaze u tvarima poput freona koji se u posljednjem stoljeću često koriste u hladnjacima i aparatima za gašenje požara. Njihova je snaga uništavanja zabilježena prvi put na Antarktici koja svake zime doživljava značajan nestanak ozona. Korištenje freona zabranjeno je i limitirano 1987. godine.

Ozon je važan za Zemlju i njezine stanovnike jer spriječava prodor ultraljubičastih zraka, koje mogu uzrokovati rak i druge bolesti, kroz atmosferu.

Temperature na sjevernom polu ne padaju jako nisko poput onih na južnom, međutim ove su godine ostale niže dulje vrijeme te su pokrivale veće područje. Osim toga, polarni je vrtlog, vjetrovi koji pušu oko arktiče regije te je ‘štite’ od drugih vremenskih utjecaja, neobično jak.

Veličina i pozicija ozonske rupe mijenjala s vremenom, ovisno kako se i polarni vrtlog kretao. Stanice za promatranje u Europi i Rusiji zabilježile su pojačano prodiranje UV-B zračenja.

Dok arktička rupa postavlja rekorde, ona nad Antarktikom je iz godine u godinu stabilnija. Kemikalije klora u Zemljinoj atmosferi ostaju desetljećima što znači da bi se ozonski omotač mogao potpuno oporaviti tek sredinom ovog stoljeća.

(jutarnjihr)

Leave a Reply