Ćosićev uticaj je opasan-Srbijo, ne okreći se ratu, strahu i nasilju!
Istakli da se Srbija ponovo okreće ratu, strahu, smrtonosnom kiču devedesetih, nasilju prema različitostima, nacionalističkom konzervativizmu i neiskrenom pravoslavlju. “Vjerujemo da su misli i političko djelovanje Dobrice Ćosića duboko isprepletene sa tim opasnim sistemom vrijednosti, koji ne prestaje da nam prijeti”, napisali su aktivisti.
Lažnu vijest da je Dobrica Ćosić ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za književnost, koja je danas izazvala je pometnju u srbijanskoj javnosti, objavila je grupa političkih aktivista. Oni su na sajtu NobelPrizeLiterature.org, na kome su prvobitno i objavili lažnu vijest, oko 15 sati saopštili da su domenu lažnog sajta registrovali 5. oktobra 2011, “kao simbolično podsjećanje na dan kada je naša zemlja propustila istorijsku priliku da stvori jedan drugačiji i bolji svet”.
Ova grupa, kako su sebe nazvali, “neplaćenih, samoorganizovanih web aktivista” imala je za cilj da skrene pažnju srbijanske javnosti “na opasan uticaj političara i pisca Dobrice Ćosića, koji je i ove godine, u domaćoj javnosti, pominjan kao ozbiljan kandidat za Nobelovu nagradu”.
“Dobrica Ćosić nije dobitnik Nobelove nagrade, iako su srpska javnost, pa i on sam, u to vjerovali punih petnaest minuta. Od te činjenice nam je ipak malo lakše”, objavljeno je na sajtu.
“Dobrica Ćosić je autor, javna i politička ličnost, koja djeluje decenijama, uvijek pri samom vrhu vlasti i najbližim krugovima moći, od Komunističke Partije bivše SFR Jugoslavije, preko inspiratora manifesta srpskog nacionalizma – zloglasnog Memoranduma SANU, zatim na položaju Miloševićevog predsjednika ratne SR Jugoslavije, do današnje bliskosti najmračnijim i najopasnijim pseudodemokratskim krugovima u Srbiji novog vijeka”, objavljeno je na sajtu NobelPrizeLiterature.org na srpskom i engleskom jeziku.
Oni su istakli da se Srbija ponovo okreće ratu, strahu, smrtonosnom kiču devedesetih, nasilju prema različitostima, nacionalističkom konzervativizmu i neiskrenom pravoslavlju.
“Vjerujemo da su misli i političko djelovanje Dobrice Ćosića duboko isprepletene sa tim opasnim sistemom vrijednosti, koji ne prestaje da nam prijeti”, napisali su aktivisti.
Oni su na kraju objavili odlomak iz poeme Danila Kiša “Pesnik revolucije na predsedničkom brodu” koji su posvetili Dobrici Ćosiću.
Međutim, njihov identitet kao i zemlja u kojoj žive i dalje su nepoznanica.
Lažnu vijest da je Dobrica Ćosić ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade pojedini mediji su objavili, ali su je ubrzo povukli kad su uvidjeli da su bili meta smicalice.
Mediji su oko 12 časova objavili da je Ćosić dobitnik, ali su brzo povukli vijest
Vijest o tome da je Dobrica Ćosić laureat prestižne nagrade prvo se oko 11 časova pojavila na društvenoj mreži Tviter. Kao dokaz je pušten link sa sajta NobelPrizeLiterature.org, koji izgleda identično kao i sajt NobelPrize.org, zvanični sajt Nobelove nagrade.
Redakciji “Blica” je vijest bila sumnjiva, zbog čega nije ni objavljenja. Provjerom je utvrđeno da je sajt koji je objavio da je Ćosić dobitnik Nobelove nagrade za književnost registrovan jučer, 5. oktobra, na ime izvjesnog Gjorda Halvorsena iz Osla. Zvanični sajt postoji još 1998. godine i registrovan je na Nobelovu fondaciju.
U jednom trenutku novinari beogradskih redakcija dobili su i lažno saopštenje koje je potpisano sa “Srpska akademija nauka i umetnosti” u kojem se izražava oduševljenje radosnom “viješću”.
(blic.rs./bportal.ba)
Mi lažemo…
„Mi lažemo da bi smo obmanuli sebe, da utešimo drugoga; lažemo iz samilosti, lažemo iz stida, da ohrabrimo, da sakrijemo svoju bedu, lažemo zbog poštenja. Lažemo zbog slobode. Laž je vid srpskog patriotizma i potvrda naše urođene inteligencije. Lažemo stvaralački, maštovito, inventivno.“ Dobrica Ćosić, Deobe
(bportalba)