Zbog brojnih problema koji prate osnovno i srednje obrazovanje u Kantonu Sarajevo, od nepravilnosti pri upisu učenika u srednje škole, predmeta Vjeronauka i Kultura religija te drugih nerazjašnjenih pitanja, Ministarstvo obrazovanja i nauke formiralo je desetočlanu Komisiju, koja je napravila zapisnik o trenutnoj situaciji te ga predala ministru Emiru Suljagiću. Zapisnici će poslije biti proslijeđeni Vladi i Skupštini KS.
Plan i program
– Ako se usvoji 50 članova koje je Komisija dodala, novi zakon o osnovnom i srednjem obrazovanju jasno će definirati osnovne zadatke i ciljeve obrazovanja u Kantonu. Nastavne planove i programe donosit će Agencija za osnovno i srednjoškolsko obrazovanje. Osim toga, uvest će se i eksterna matura, što će riješiti mnoge probleme kada je riječ o upisu učenika u srednje škole – kazao je Saudin Sivro, predsjednik Sindikata osnovnog obrazovanja.
Prema njegovim riječima, eksterna matura znači da će na kraju godine nezavisna komisija verificirati ocjene učenika koje su dali nastavnici te će oni na osnovu toga znati u koju se školu mogu upisati. Više neće biti “štela” i namještanja pa se niko neće moći buniti.
– Vjeronauka će biti izborni predmet, a ocjena će ulaziti u prosjek, što do sada nije bio slučaj. Isti status imat će i alternativni predmet Društvo, religija i kultura. Riješit će se i problem prijema zaposlenika u radni odnos. To znači da će postojati jasni kriteriji koji će zaustaviti nelegalna zapošljavanja – ističe Sivro.
Neograničen mandat
Ministar Emir Suljagić novim zakonom predviđa i licenciranje direktora.
– Kako bismo pripremili buduće direktore za upravljanje, ja sam napravio dogovor s Ekonomskim fakultetom da napravi poseban program koji će se zvati menadžment u obrazovanju. Oni koji budu željeli da budu direktori, morat će imati licencu Ministarstva – naglasio je Suljagić.
Dodao je da neće biti ograničavanja mandata direktora, jer kako navodi, nema smisla da se neko odškoluje pa da poslije osam godina može baciti licencu.
Etički kodeks
Saudin Sivro navodi da će se u obrazovnim ustanovama uvesti etički kodeks ponašanja, što znači da će se svi oni koji budu dolazili u škole, morati pristojno odijevati, izražavati i ponašati.
– Ministarstvo će donijeti i pravilnik o izboru i radu školskog odbora, i to uz konsultaciju s vijećem roditelja i sindikata. To će biti dva uvezana akta kojima će se depolitizirati upravljanje i rukovođenje osnovnim i srednjim školama u KS – kazao je Sivro.
(dnevniavazba)