Na ceremoniji odabira loga za ljudska prava u Ujedinjenim narodima, kao gost je prisustvovala Munira Subašić, predsjednica udruženja žrtava ”Pokret majki enklava Srebrenice i Žepe”, i bila je vidno rezignirana činjenicom da je Ministarstvo Vanjskih poslova BiH, kako je kazala, “pobrkalo prioritete”:
Kome pomaže MVP BiH
– Čula sam da je Ministarstvo vanjskih poslova BiH šesti najveći donator za izbor međunarodnog loga za ljudska prava, kao da nije moglo ta sredstva, za koja i ne znamo kolika su, usmjeriti u pomoć onima kojima pomoć još treba, ne samo u Srebrenici, već i drugdje u Bosni i Hercegovini, kaže Subašić.
Ona ističe, kako je “održivi povratak” u Srebrenicu, o čemu često govore i dužnosnici UN-a i predstavnici države u Sarajevu “neodrživa priča”, jer se na područje u kome se dogodio genocid nad Bošnjacima u posljednih 16 godina, prema njenim riječima, vratilo svega dva posto povratnika.
– Nemojte me pogrešno shvatiti, nemam ništa protiv toga što je naša BiH podržala izbor ovog loga za ljudska prava i što je prvu nagradu dobio momak iz Srbije, jer njegov je logo stvarno najbolji, ali kad se pare troše iz državne kase onda valja znati šta je preče, kaže Subašić. Navodi primjer i djece iz Srebrenice kojoj bi valjalo pomoći oko upisa u visoke škole i dodjeliti im neka sredstva za stipendije.
BiH je bila jedna od deset zemalja članova “Grupe prijatelja” za izradu loga ljudskih prava, a ministar vanjskih poslova Sven Alkalaj bio je jedan od članova stručnog žirija i boravio je u New Yorku prošle sedmice. U “Grupi prijatelja” za odabir loga za ljudska prava su, pored BiH, bili i Njemačka koja je i nositeljica inicijative, zatim Češka Republika, Čile, Indonezija, Kanada, Mauricijus, Senegal, Singapur i Urugvaj.
Munira je potrebna svima
Prema riječima Mirze Pašiča, mladog reditelja iz Sarajeva, koji je inače bio prevodilac Muniri Subašić tokom njenog boravka u New Yorku, poznata njemačka fondacija “Cinema Peace” organizovala je gala večeru na kojoj su prisustvovali Robert de Niro, Leonardo di Caprio ii George Clooney:
“To je, inače, fondacija kojoj je prisustvo Munire Subašić u New Yorku bilo više nego simbolično. Ona je priznati borac za istinu i pravdu i time za očuvanje svima važnih ljudskih prava. ‘Cinema Peace’, inače žele dovršiti svoj započeti projekat snimanja 10.000 izjava preživjelih u Srebrenici”, podsječa Pašić.
Balkanski sud pravde
Subašićeva je o svemu ovome govorila tokom susreta sa Bošnjacima u Islamskom centru BiH u Astoriji, predgrađu New Yorka, gdje inače živi najveći broj stanovnika porijeklom iz BiH. Odazivajući se pozivu imama ovog centra Mehhdije Demirovića, ona je rekla i kako je prema bazi podataka na kojoj rade udruženja žrtava, broj ubijenih u genocidu u Srebrenici 10.701 osoba. Munira Subašić je najavila i svoje putovanje u Beograd sljedeće sedmice, gdje će biti dio inicijative za formiranje “Balkanskog suda pravde”.
– Ne zaboravljamo ništa, pamtimo sve! Pišemo i javno govorimo. Ali, moramo voditi dijalog, da bi došli do nekog uzajamnog povjerenja ponovo, jer valja nam živjeti skupa, rekla je Subašićeva za “Avaz” u New Yorku.
(dnevniavazba)