Prve promjene znanstvenici su uočili u veličini ovaca na otoku Soay na zapadnoj obali Škotske, a utvrdili su da su se smanjile za oko pet posto u proteklih 25 godina. Također su se smanjili i jeleni, kornjače, galebovi te čak i polarni medvjedi. Zagađenje oceana uzrokovalo je smanjenje veličine algi i planktona koje su na dnu hranidbenog lanca. Smanjili su se i ribe i rakovi, a to će negativno utjecati na gotovo milijardu ljudi kojima su oni glavni izvor proteina, utvrdilo je istraživanje Sveučilišta Singapur, objavljeno u časopisu Nature Climate Change.
– Posljedice smanjenja vrsta ne razumijemo u potpunosti, no one imaju velik utjecaj na biološku raznolikost svijeta. Smanjivanje i izumiranje životinja utječe na cijeli hranidbeni lanac te predstavlja i veliku prijetnju za ljude koji će se također smanjiti – rekao je autor studije, dr. David Bickford. Predviđaju da će zbog manje količine hrane životinje na vrhu hranidbenog lanca, pa i ljudi, biti manji, imati manje potomaka te biti skloniji bolestima.
Eksperimentalna istraživanja otkrila su da sa svakim dodatnim stupnjem zagrijavanja planeta, velik broj biljki “izgubi” do 27 posto svoje veličine, dok se ribe smanje za oko 22 posto. Kroz naredna desetljeća velik broj sisavaca, riba i biljaka postat će minijaturne verzije onoga što su danas, dok će one koje se ne uspiju prilagoditi izumrijeti, najavljuju znanstvenici.
Odvojena studija na 1700 biljaka, kukaca, ptica i vodozemaca otkrila je da se 80 posto njih svakih 10 godina pomiče za šest kilometara prema polovima, a 87 posto njih parenje ili oplodnju obavlja dva ili više dana ranije svako desetljeće.
Razlozi smanjivanja
Stručnjaci pretpostavljaju da se životinje fizički smanjuju jer im je potrebno manje masnog tkiva u toplim uvjetima ali i zato jer je sve manje izvora hrane i pitke vode. Zbog suša, sve je manje usjeva i druge hrane koja je nužna za preživljavanje životinja, a znanstvenici smatraju da su globalnim zatopljenjem najugroženije hladnokrvne vrste životinja, poput vodozemaca.
Klimatske promjene na Zemlji već su se pojavljivale, no ono što brine je brzina sadašnje klimatske promjene. Tijekom prošlog stoljeća prosječne globalne temperature porasle su za gotovo jedan stupanj, a pretpostavlja se kako će do 2100. temperature u prosjeku narasti za 7 °C.
(znanostcom)