PREPOROD: Poštovani predsjedniče, polovinom ove godine provedeni su izbori u Islamskoj zajednici Austrije. Vi ste izabrani na čelo te općemuslimanske – kod vlasti priznate – institucije u ovoj zemlji. Čestitamo Vam na funkciji predsjednika! Budući da se unutar nje nalaze i Bošnjaci, molimo Vas da za njihov islamski list Preporod kažete za šta ćete se najviše zalagati na poziciji predsjednika u narednom periodu?
Dr. Fuat Sanač: Najprije smo počeli sa arhiviranjem dokumenata i modernizacijom aktuelnih prostorija koje su u posjedu Islamske zajednice Austrije. To smo već uradili u školama, u našem prosvjetnom uredu, i uposlili smo novo osoblje koje ima svoje obaveze u sklopu radnog vremena, tako da u sjedištu Islamske zajednice imamo stalno zaposlenog sekretara, zatim jednog sekretara za školski sektor, dva sekretara za Islamski pedagoški fakultet u Beču. To znači da ćemo sa ovim novim uposlenima ujedno dosta toga promijeniti u daljem radu Islamske zajednice Austrije. Neophodno je da imamo svoju strukturu i da radimo kao neko ministarstvo gdje će svako imati svoju obavezu i za nju biti odgovoran. To će dobrim dijelom biti i moja glavna preokupacija u narednom periodu u vođenju Islamske zajednice u Austriji.
Islamska prava na Zapadu
PREPOROD: Islam u Austriji je priznat kao vjera, uporedo sa kršćanstvom i judaizmom. Muslimani imaju svoju privatnu parcelu za groblje, vjeronauka je obavezni predmet u školi, žene mogu nesmetano na javnim mjestima raditi sa maramom – čijom zaslugom je sve to do sada postignuto?
Dr. Sanač: Nakon dugogodišnje, da tako kažemo, borbe koja je trajala skoro 100 godina, postignuto je sve ovo što sada imamo u Islamskoj zajednici Austrije. Samo osnivanje Zajednice trajalo je 23 godine. Dobivanje odobrenja za posjedovanje muslimanskih mezarluka trajalo je 25 godina. Za 8 stručnih inspektora je također trebalo 25 godina. Administracija je ovdje jako spora, a često nema ni političke volje da se nešto učini, tako da na neke stvari moramo čekati i po 25 godina da bi se dobilo nešto što bi bilo u našem trajnom vlasništvu. Dakle borba za islamska prava na Zapadu nije nimalo lahka, dok su u islamskim zemljama ta prava zagarantovana i prirodna su stvar. U Turskoj pak, odakle ja dolazim, narod je bio navikao da nema neka određena islamska prava, tako da su bile jako rijetke demonstracije djevojaka koje praktikuju islamski propis nošenja hidžaba. Stoga koristim priliku da se putem Vaših novina zahvalim svim Bošnjacima koji su bili učesnici i dali značajan doprinos da se mi ovdje u Austriji izborimo pošteno i časno za svoja ljudska, vjerska i demokratska prava.
PREPOROD: U sklopu Islamske zajednice Austrije postoji i islamska pedagoška akademija (IRPA) koja školuje buduće nastavnike islamske vjeronauke i islamske pedagogije. Na koji način se finansira ova ustanova? Odakle školski kadar – tj. nastavno osoblje – i dali svršenici ove akademije imaju obezbijeđen posao?
Dr. Sanač: Mi doista imamo jako veliku potrebu za školskim kadrom, zbog jako velikog broja zainteresiranih koji u Beču žele da studiraju u ovoj islamskoj pedagoškoj ustanovi. Sa ovim školovanjem mi ćemo u skorijoj budućnosti imati kvalitetan školski kadar, koji će u ovoj zemlji na matičnom, njemačkom jeziku završiti ove islamsko-pedagoške studije, tako da ubuduće nećemo imati problema sa školsko-obrazovnim kadrom, kao što je to bilo ranije, kada smo nastavnike morali dovoditi iz Turske, Egipta i nekih drugih muslimanskih zemalja, a koji nisu poznavali zakon ove zemlje niti su najbolje poznavali njemački jezik, koji je prioritet da bi školovanje bilo napredno i kavalitetno. Mnogi od njih su sada već u penziji, neki su ostali ovdje da rade, neki su preselili na ahiret – neka im se Allah, dž.š., smiluje! – a neki su se vratili u svoju domovinu, tako da nam je neophodan novi kadar kojeg upravo školujemo. Od 1999. godine imamo svoje vlastite odgojno-obrazovne ustanove, a od prošle godine postoji i Islamski pedagoški fakultet (IRPA) gdje se odgaja budući nastavni kadar na nivou čitave Austrije jer je predmet islamske vjeronauke obavezan u svim osnovnim školama, tako da želimo imati svoj provjereni i kvalitetno odnjegovan kadar na koji se smijemo osloniti da će našoj djeci u austrijskim školama prenijeti pravu sliku o onome što nas islam uči. Što se tiče finansiranja, ova ustanova se finansira iz vlastitih sredstava, a školsko-obrazovni kadar je plaćen od strane države Austrije. S druge strane, Islamska zajednica Austrije snosi sve troškove u pogledu režija i drugih izdataka koji čine da jedna ovakva ustanova liči onome čemu se i podučavaju učenici u njenim prostorijama.
Pola miliona muslimana u Austriji
PREPOROD: Da li u sklopu Islamske zajednice Austrije postoji organizacija za odlazak na hadž i umru, kao i usluge za prevoz umrlih, i na koji sve način se finansira rad uposlenih u njoj?
Dr. Sanač: Organizaciju hadža i umre Islamska zajednica Austrije ne posjeduje jer to rade mnogobrojne druge organizacije i udruženja koja su se tokom godina dobro organizovala i dokazala na terenu, tako da mi imamo puno povjerenje u njih u vođenju hodočasnika iz Austrije na hadž i umru. Mi kao Islamska zajednica maksimalno pomažemo ako oni imaju kakvih problema za dobivanje viza u Saudijskoj ambasadi. U tom slučaju autoritet Islamske zajednice automatski interveniše i pomaže im kao garant njihovom dugogodišnjem radu. Mi bismo, također, mogli organizovati odlazak na hadž i umru, ali na tome bismo se puno istrošili. U Austriji postoji više različitih nacionalnih skupina muslimana: iz Turske, Egipta, Pakistana, Bangladeša, Bosne, Makedonije, Albanije i dr. Sva ta udruženja pretežno imaju svoja sjedišta u Beču i svi oni na svoj način i uz našu saglasnost, svake godine vode svoje članove na hadž i umru. Što se tiče pokopnog društva za prevoz umrlih, velikim dijelom i dugi niz godina to radi Islamska federacija Austrije, a ukoliko neko nije u mogućnosti transportovati umrle osobe u svoju rodnu zemlju, mi posjedujemo svoje vlastito muslimansko groblje, kao i fond iz kojeg pomažemo svima onima kojima je to potrebno.
PREPOROD: U Austriji najviše doseljenika ima iz Turske, zemlje odakle i Vi dolazite, no ima ih, kako rekosmo, i iz mnogih drugih muslimanskih zemalja – na koji način se Islamska zajednica Austrije odnosi prema svima njima i kako se oni integrišu u austrijsko društvo?
Dr. Sanač: U Austriji su po nacionalnosti najbrojniji Turci, kojih ima oko 250.000 i koji imaju svoja mnogobrojna sportska, kulturna i obrazovna udruženja, džamije, kao i dućane za samofinasiranje. Potom dolaze Bošnjaci koji su prije agresije na BiH bili malobrojni i koji se tada, nažalost, nisu ni mogli izjasniti kao Bošnjaci. Lično poznajem neke od njih koji su ostavili velikog i pozitivnog traga u Austriji u smislu islamskih aktivnosti. Spomenut ću samo dvojicu: dr. Salima Hadžića, koji još uvijek radi kao profesor islamske vjeronauke u bečkim gimnazijama, i dr. Ismaila Balića, koji je dosta radova o islamu i islamskoj kulturi napisao i preveo na njemački jezik, a koji je 2002. preselio na ahiret. Budući da se nakon agresije na BiH broj doseljenika iz Vaše zemlje naglo povećao, tako da je premašio brojku od 100.000, bilo je neophodno da oni imaju i svoje vjerske i kulturne prostorije. Islamska zajednica Austrije maksimalno im je pomogla oko registracije i dobivanja dozvole za posjedovanje tih prostorija i nesmetani rad svih imama koji rade na duhovno-odgojnom obrazovanju vjernika, koji ujedno i posjećuju te prostorije. Na trećem mjestu po brojnosti doseljenika u Austriji su Egipćani, zatim Pakistanci, Albanci, Makedonci, a u posljednje vrijeme i muslimani sa Kosova. Svi oni zajedno otprilike čine cifru od 500.000 muslimana u Austriji. Ono što treba kazati jeste da su većina njih ujedno i članovi Islamske zajednice Austrije. Prije ovih zadnjih izbora registrovali smo i protokolisali 240 džamija, čiji su članovi potpisali svoje pristupnice za stalno članstvo u Islamskoj zajednici Austrije.
PREPOROD: U Austriji postoji oko 40 džemata iz Bosne, da li su svi oni članovi Islamske zajednice Austrije i kakve sve odnose Islamska zajednica Austrije ima sa Rijasetom Islamske zajednice u BiH?
Dr. Sanač: Naši odnosi sa Islamskom zajednicom u BiH su jako dobri. Reisu-l-ulema, dr. Mustafa Cerić, je često boravio u posjeti Republici Austriji. Ove godine je bio 2 puta, a jedanput je bio i naš gost na Islamskom pedagoškom fakultetu (IRPI) gdje je održao predavanje na engleskom jeziku, nakon čega je dao i interviju za državnu TV Austrije ORF. Zadnji puta sam se lično sa njime sreo na sprovodu posljednjeg habsburškog potomka gosp. Otto von Habsburga. Vaš Reisu-l-ulema je na tom sprovodu imao i poseban govor, budući da ga je u svom testamentu Otto von Habsburg posebno označio da bude prisutan. Osim BiH, mi imamo dobre odnose i sa svim drugim islamskim zajednicama, s kojima organizujemo imamske konferencije a jedna od takvih je zadnji put bila i kod vas u Sarajevu, na Fakultetu islamskih nauka, gdje su bili i predstavnici Islamske zajednice Austrije, na čelu sa univerzitetskim profesorom dr. Ednanom Aslanom i mag. Zekerijahom Sejidinijem, koji je ujedno i naš inspektor ispred ministarstva za obrazovanje u bečkim gimnazijama, gdje se predaje islamska vjeronauka. On je ujedno i predstavnik za medije ispred Islamske zajednice Austrije, jer ovaj vrijedni magistar govori 5 jezika: njemački, turski, bosanski, albanski, a dobro se služi i engleskim jezikom.
Dobri odnosi sa austrijskim vlastima
PREPOROD: Početkom mjeseca septembra na bajramskoj svečanosti u Beču, Vašom inicijativom je po prvi put ugošćen predsjednik Austrije, dr. Heinz Fischer. Kakvi su trenutni odnosi između predstavnika izvršne vlasti Austrije i Islamske zajednice Austrije?
Dr. Sanač: Ja bih rekao da nije riječ samo o predsjedniku, već o njegovoj ekselenciji, jer mislim da nigdje nisu tako dobri odnosi između muslimana i vrhovnih predstavnika jedne države, kao što je to ovdje kod nas u Austriji. Mi imamo jako dobre odnose sa izvršnom vlasti Austrije, u stalnom smo kontaktu sa njima i veoma često se međusobno posjećujemo. Nedavno smo bili lično kod predsjednika Austrije sa genarlnim sekretarom Islamske zajednice Austrije, gosp. Muratom Tolmazom, gdje smo razgovarali o našim problemima i o jubileju 100 godina postojanja islama u Austriji. Posjetili smo i premijera Austrije gosp. Wernera Faymanna, kao i ministra vanjskih poslova gos. Michaela Spindelegera, zatim ministra unutrašnjih poslova i ministra za sport i kulturu. Također smo posjetili i mnoga druga ministarstva, gdje smo naišli na jako topao prijem i mogu reći da mi imamo jako dobre odnose sa izvršnom vlasti Austrije, a u zadnje vrijeme ti odnosi su postali još bolji i mnoge stvari se lakše realizuju nego što je to bilo ranije. Razlog tome su, prije svega, samo priznavanje islama kao vjere, ali i svi oni problemi između lokalnih vlasti i muslimana koji su se pojavili u drugim državama, poput onih u Parizu, Londonu i Njemačkoj. Austrijske vlasti žele da izbjegnu takve probleme u svojoj zemljia i mi im u tome uvijek stojimo na raspolaganju.
PREPOROD: Sljedeće godine se navršava 100 godina od postojanja i priznavanja islama u Austriji – da li povodom tog značajnog jubileja planirate napraviti neko posebno obilježavanje?
Dr. Sanač: Svi zajedno ćemo obilježiti taj jubilej i to na 4 nivoa: na političkom, teološkom, naučnom i građanskom nivou. Jednu proslavu ćemo organizovati u glavnoj gradskoj sali u Beču, drugu u bečkoj zgradi opštine, treću možda u ministarstvu vanjskih poslova, ali se o tome još uvijek vode pregovori. Pozvat ćemo mnoge poznate ličnosti i uključiti medijska sredstva. Imat ćemo i reklamnu kampanju, koja će, pretpostavljam, biti podržana i od izvršne vlasti ove zemlje. Jednostavno od sljedeće godine mnogi koji borave i žive u Austriji dugi niz godina neće moći zaboraviti da je to bila godina u kojoj su muslimani obilježili svoju 100-godišnjicu, tj. sto godina postojanja priznate vjere islama u ovoj zemlji.
PREPOROD: Za kraj ovog našeg razgovora, šta biste imali za poručiti čitaocima Preporoda i svim Bošnjacima u Austriji, koji se, kako znate, raduju Vašem izboru na poziciju predsjednika Islamske zajednice Austrije?
Dr. Sanač: Skoro svi znaju da je islam u Austriji priznat zahvaljujući ponajviše vama Bošnjacima i to je doista velika čast, ali i velika odgovornost. Pošto vi ovdje u Austriji imate svoje džamije, trebate biti dobar uzor drugima. Međutim, koliko je meni poznato, vi Bošnjaci u Austriji imate tri različite grupe, što mi se nikako ne sviđa. Ja sa svima imam dobre odnose a želio bih da svi oni međusobno i zajednički sarađuju na ujedinjenju i stvaranju jedinstvene islamske zajednice Bošnjaka u Austriji, jer svaka podjela nam ide samo na štetu. Zbog toga molim svoju bošnjačku braću i sestre da se ujedine i da sarađuju jedni s drugima. Selamim sve čitaoce Preporoda i zahvaljujem se uredništvu tog lista što je u prošlom broju, na prvoj stranici, objavilo sliku i vijest o prisustvu austrijskog predsjednika na bajramskoj manifestaciji u islamskom centru u Beču.
(preporodcom)