„Njemačka kancelarka ne posustaje u naglašavanju sljedećeg: „Propadne li euro, propasti će i EU, a onda će posrnuti i Europa.“ Ovaj stav grozničavo zastupaju i brojni drugi političari. Očito se ne vidi alternativa postojećim institucijama: Bez eura i EU došlo bi do čistog haosa. Europa bi se vratila u stanje nakon Drugog svjetskog rata. Pojedine nacije bi bile izolirane. Rat unutar Europe bio bi realna mogućnost. Na ovakvo poimanje stvari se prije svega može gledati kao na prostu strategiju kako bi bio prihvaćen Fond za spas eura kojim se pomaže visokozaduženim zemljama EU. U razgovorima sa brojnim sugovornicima, upravo iz Njemačke, ipak mi je pokazano da brojni strahuju da Europi prijeti raspad i ratovi ukoliko se raspadne EU. Iz moje perspektive ovakvo mišljenje je pogrešno,“ piše Bruno S. Frey, profesor ekonomije na Univerzitetu u Zuerichu za Neue Zuercher Zeitung.
„Euro, EU i Europa ni u kom slučaju nisu identični. Neke važne zemlje, iako su članice EU, ipak su zadržale svoje valute (Velika Britanija, Švedska, Danska). Nasuprot tome su pojedine zemlje, kao što je primjerice Švicarska, potpisnice nekih sporazuma u okviru EU, a nisu članice Unije – prije svega Šengenskog sporazuma i drugih sporazuma na polju nauke. Zemlje kao što je Norveška ili Švicarska su u kulturološkom, naučnom i sportskom smislu bez sumnje dio Europe. Izjednačavati euro, EU i Europu je stoga pogrešno…Propast eura i čak i EU nije kraj Europe. Naprotiv zemlje bi u tom slučaju vrlo brzo postigle nove dogovore shodno interesima. Ono što se danas gleda kao moguća propast eura i EU može biti viđeno i kao šansa za bolju buduću Europe“ zaključuje Frey u gostujućem komentaru koji danas objavljuje švicarski list Neue Zuercher Zeitung.
Više žena na vodećim pozicima?
Njemačka štampa danas piše i o najavama da ubuduće vodeće pozicije u velikim preduzećima treba preuzeti više žena.
List Die Welt odbija ovakve zahtjeve: „Žene su u proteklim desetljećima mnogo toga postigle. U obrazovnom sistemu ostavile su muškarce iza sebe. Također i u profesionalnom životu skoro da su osvojile sve nekadašnje muške bastione. Doduše tačno je da na vodećim menadžerskim pozicijama ima premalo žena. Ipak neka preduzeća su to prepoznala i odavno to mijenjaju. S obzirom na nedostatak stručne radne snage svako preduzeće, koje polovicu svojih talenata diskriminira, na taj način će prokockati svoju budućnost. Uspjeh žena je tako programiran. Ukoliko političari sada misle da će takav razvoj doagađaja ubrzati time što će to zakonski regulirati onda se varaju,“ piše Die Welt.
(dwworldde)