Diplomata EU: BiH nepostojeća država
Mijenja li stav EU o proširenju EU na zemlje Zapadnog Balkana.
BRUXELLES – Često se iz Bruxellesa moglo čuti da ujedinjenje Evrope neće biti potpuno dok ne obuhvati i zemlje Zapadnog Balkana, ali otkako je EU zapao u najveću krizu u historiji svog postojanja, i stav o spomenutoj regiji počeo se polako mijenjati.
‘Uđu li balkanske zemlje u EU, to neće biti europeizacija Balkana, već balkanizacija Europe’, smatra veteran diplomacije Evropske unije koji je želio ostati neimenovan.
U posljednjih nekoliko godina regija Zapadnog Balkana se preobrazila: reforme su postavile temelje privrednog, socijalnog i institucionalnog razvoja, a uloženi napor i trud napokon daje vidljive rezultate. No je li uistinu tako, gledajući iz ugla EU-a?
Želi li Evropa na svojim leđima još 25 miliona stanovnika, teško je reći, pogotovo sad kad je suočena s najvećom krizom u historiji i kad se bori za vlastiti život, piše Tportal.
‘EU proživljava najveću socijalnu, ekonomsku i političku krizu koja je veća nego ikad. Merkel i Sarkozy stalno se dogovaraju, a ni sami ne znaju oko čega. Problemi se samo odgađaju, a nikad ne rješavaju. Zato je svaki put sve gore. Evropskoj uniji ne treba Balkan. Postane li ta regija članica evropske porodice, doći će do balkanizacije EU-a, a ne do europeizacije Balkana. Regija i dalje nije stabilna; s jedne strane imate BIH, koja je zapravo ‘nepostojeća država’, a s druge strane tu je i problem Kosovo-Srbija. Da sam Srbin, nikako ne bi volio živjeti u Prištini’, rekao je nekadašnji diplomat EU-a.
‘Uđe li i Turska u EU, tek će tada stvari postati još gore’, zaključio je diplomatski izvor. Poruka je jasna – svi pretendenti na članstvo u EU-u moraju očekivati dramatično usporavanje širenja EU-a.
(Vijesti.ba)