U ovom trenutku može biti deportovano 3.642 “studenta” zato što nisu polagali ispite ili pohađali nastavu. Još 2.235 viza otkazano je “studentima” koji su napustili ranije upisane studije i opredelili se za rad “na crno”, u pojedinim slučajevima – i u bordelima, objavio je “Dejli telegraf”.

 Traže veća prava za strane studente

Ovakvo “čišćenje”, koje dolazi nakon četiri godine u kojima je broj otkazanih viza bio podjednak, posebno je usmjereno na studente kojima je viza odobrena kako bi prošli obuku za kuhara ili frizera.

Najviše su na udaru “studenti” iz Indije, iako ih ima manje nego, recimo Kineza, koji su u daleko povoljnijoj situaciji jer se opredjeljuju za studije druge vrste, a ne zanate. Nisu jedini pod lupom polaznici zanatske obuke koji se već nalaze u Australiji. Nedavnim promjenama politike, naime, takvima će biti teže da uopšte stignu do petog kontinenta jer su pravila za njih stroža, a vlada želi da dobije više studenata univerziteta.

U junu ove godine u Australiji je bilo 332.709 stranih studenata. Više od polovine je na univerzitetima, dok je trećina na obuci druge vrste koja im posle završenog kursa omogućuje dobijanje diplome o stručnosti. Svaki peti strani student je Kinez, a svaki šesti Indijac. Kursevi su takođe popularnim među mladima iz Južne Koreje, Brazila i Malezije. Većina njih studira u Novom Južnom Velsu i Viktoriji.

Zemlje iz kojih je najviše viza ukinuto

Da bi dobio vizu, budući student mora da bude upisan i mora da pokaže da je u stanju da plaća nastavu i troškove života, kao i da prođe zdravstveni pregled i test iz engleskog.

 Osam vrsta viza

Ministarstvo za doseljeničke poslove daje osam vrsta studentskih viza – uključujući zanatsku obuku, univerzitetske studije, kurseve engleskog ili za sticanje znanja u školskom obrazovanju.

Od 15.066 viza otkazanih prošle godine, 3.624 “studenta” ili su pali na ispitima iz svih predmeta ili se nisu ni pojavili u razredu. Sljedećih 2.235 viza ukinuto je za studente koji su prekinuli nastavu, a još 212 za one koji su ranije završili obuku.

Uprkos redovnoj kontroli, međutim, jedan broj studenata nije se vratio kući, već se otisnuo među ilegalne imigrante. Prema godišnjem izvještaju doseljeničkih vlasti, 8.309 nosilaca studentskih viza prošle godine otišlo je “izvan zakona” jer su im vize istekle, a oni nisu zatražili nove, kao što je prelazna viza.

(vestionlinecom)

By teha5

Leave a Reply