Azerbejdžan će naslijediti Bosnu i Hercegovinu u Vijeću sigurnosti UN-a
Nakon dva puna dana glasanja i 17 rundi ponovljenog izjašnjavanja u Generalnoj skupštini UN-a, Slovenija je povukla svoju kandidaturu za članicu Vijeća sigurnosti ispred istočnoevropske skupine država, te ja na taj način mjesto u Vijeću osvojio Azerbejdžan.
Za neke je pobjeda Azerbejdžana došla potpuno neočekivano. Tim prije što ova zemlja, ako je sudeći i po političkoj mapi Starog kontinenta sigurno manje pripada Evropi od Slovenije. No vremena se očito mjenjaju, pa Sloveniji nije bila dovoljna podrška samo zapadnih saveznika.
Ko je više u Evropi
Azerbejdžann je zapravo srednjeazijska, gasom vrlo bogata zemlja na obalama Kaspijskog jezera naslijedit će u Vijeću sigurnosti Bosnu i Hercegovinu već 1. januara 2012., s mandatom do kraja 2013. godine. Gotovo neočekivano, Slovenija koja je važila za laganog favorita u odnosu na Mađarsku, izgubila je tako mjesto, za koje je lobirala gotovo pune dvije godine, i potrošila neznanu sumu novaca, ali koja se vjerovatno može mjeriti u milionima dolara.
U posljednjih pet krugova glasanja od prošlog petka do ponedjeljka navečer, Slovenija je konstatno gubila glasove, pa je Azerbejdžan u predzadnjem krugu dobio 116, dok je Slovenija osvojila podršku svega 77 zemalja. Nakon toga Ljubljana je odlučila povuči svoju kandidaturu. Azerbejdžan je u posljednjoj, 17. rundi glasanja – dobio 155, dok je Slovenija uklnjižila svega 13 glasova, uz 24 udržane zemlje. Azerbejdžan će uz Gvatemalu, Maroko, Pakistan ii Togo, na samom startu nove 2012.godine u Vijeću sigurnosti UN-a zamjeniti Bosnu i Hercegovinu, Brazil, Gabon, Liban i Nigeriju.
Uz Indiju, Južnu Afriku, Kolumbiju, Njemačku i Portugal, preostalih pet od ukupno10 nestalnih članica Vijeća sigurnosti, kojima mandat ističe na koncu 2012 – to će biti sasvim novi sastav VS, za koga analitičari predviđaju da neće biti toliko “prozapadni”, kao prethodni saziv.
I ovo glasanje za novih pet nestalnih članica Vijeća pokazalo se kao sasvim nepredvidivo za favorite, te za zemlje koje su dolazile iz Evrope. Bosna i Hercegovina je posljednja evropska zemlja, koja je (na glasanju 17.oktobra 2009) osvojila čak 183 glasa u svoju korist.
Računa se naime, da će recimo po pitanju palestinskog članstva u UN-uuz Indiju, Južnu Afriku, biti Maroko, Pakistan i Azerbejdžan, dok je Togo još neizvjesan. Uz već znani stav Rusije i Kine, to je otprilke već minimum za potrebnu dvotrećinsku većinu za izglasavanje bilo koje rezolucije, pod uvjetom da jedna od preostale tri stalne članice –SAD, Velika Britanija ili Francuska ne ulože veto.
Savezništvo sa Turskom i Rusijom
To se objašnjava visokom naklonošću zemalja islamskog bloka. Organizacija islamske konferencije u kojoj je 57 zemalja članica UN-a, koje su mahom je glasale za BiH, kao što je to ovaj put učinile i za Azerbejdžan. U Azerbejdžanu živi 99 posto muslimana.
U toku glasanja, a nakon što je Mađarska kao treći kandidat istočnoevropske skupine zemalja ispala već u prvom krugu – pokazalo se da je za razliku od Slovenije — Azerbejdžan imao dva vrlo jaka saveznika – Tursku i Rusiju. Ambasador Turske u UN-u, Ertrugul Apakan, otvoreno je lobirao za Azerbejdžan, pa se savezništvo sa Ankarom i Moskvom ovaj put itekako isplatilo Azerbejdžanu u UN-u.
(Dnevni Avaz)