Arapska liga pregovarala sa Assadom, razgovori završili bez rješenja
Delegacija Arapska Lige, koja ima za zadatak da pomogne da se nađe rješenje krizi u Siriji se susrela sa predsjednikom Basharom Assadom, dok je generalni štrajk opozicije paralizovao tu državu. Desetine hiljada Sirijaca su se okupili da pokažu svoju podršku predsjedniku Assadu. Sastanak je bio „iskren i prijateljski“ i grupa…
… je ocijenila da “sirijska vlada želi da se dođe do rješenja“, rekao je premijer Qatara Šeik Hamad Bin Jassim Bin Jabr Al-Thani, prenosi sirijska državna televizija.
“Predsjednik Assad nije prihvatio sve inicijative koje smo podnijeli no nije ni odbio naše naše pozicije i zahtjeve”, rekao je zamjenik generalnog sekretara Arapske lige Ahmed bin Heli. “Naša glavna briga je da se zaustavi krvoproliće sirijskog naroda.“ Delegacija arapskih ministara vanjskih poslova će nastaviti pregovore za sirijskim službenicima 30. oktobra, rekao je on.
No nisu našli rješenje za sirijsku krizu.
Opozicija kaže da je dijalog s predsjednikom beskoristan, jer sirijski službenici gledaju na misiju Arapske liga se nepovjerenjem.
Zalivske zemlje koje žele da izbace Siriju iz Lige zbog nasilnog gušenja protesta nisu dobili dovoljno podršku u toj organizaciji od 22 članova.
Sirija negira da sigurnosne snage otvaraju vatru na demonstrante.
SAD, kao i druge zapadne vlade, su pozvale na Assad napusti vlast.
Human Rights Watch je pozvala na Arapsku ligu da nagovore Siriju da dopusti međunarodnim promatračima da posmatraju ponašanje sigurnosnih snaga.
Sirija je ograničila pristup međunarodnim promatračima i novinarima.
“Jedini način da osiguramo da su civili zaštićeni je da imamo promatrače na terenu čija bi prisustnost spriječila zlostavljanje od strane sigurnosnih snaga“ rekla je Sarah Leah Whitson, direktorica za Bliski istok u Human Rights Watch.
Assadova administracija je rekla da je već usvojila niz reformi, uključujući i da planiraju napisati novi ustav. Protivnici kažu da su promjene i dalje drže kontrolu Assadovoj porodici koja je vladala Sirijom više od 4 decenije.
Više od 3000 osoba je ubijeno od kada su antivladine demonstracije počele, prema podacima UN-a.
(Vijesti.ba)