Sirijske vlasti negiraju mučenje protivinika vlade.

Antivladini protesti, koji su izbili u martu, su nastavili uprkos pokušaja predsjednika Bashara al Assada da ih uguši.

Prema podacima UN-a, više od 3000 osoba je poginulo tokom sedam mjeseci nemira, za koje Sirija krivi „teroriste“ i „naoružane bande“.

Strani novinari se suočavaju sa strogim ograničenjima o izvještavanju u Siriji, i teško je provjeriti izvještaje.

Clina Nasser, istraživačica Amnesty International za Bliski Istok i Sjevernu Afriku je rekla da su sirijske vlasti dale sigurnosnim snagama pravo da rade šta žele u bolnicama.

“U više slučajeva, izgleda da je bolničko osoblje učestvovalo u mučenju i zlostavljanju ljudi za koje bi se trebali brinuti“, rekla je u izjavi.

Ova grupa za ljudska prava je dokumentirala slučajeve gdje su pacijenti izvedeni iz bolnice.

U septembru, piše u izvještaju, sigurnosne snage su upale u bolnicu u Homsu, u potrazi za navodnim komandantom vojske koji se protivi vladi.

Kada ga nisu uspjeli naći, uhapsili su 18 ranjenih osoba, piše Amnesty International. Jedan član osoblja kaže da je vidio barem jednu nesvjesnu osobu koja je skinuta sa ventilatora prije nego što je oduzeta.

Jedan bolničar koji je radio u privatnoj bolnici u Homsu je rekao Amnestyju da su se bolnice suočavale sa “dilemom”  vezano za pacijente kojima je bila potrebna krv, jer je skladište rezerve krvi pod kontrolom ministarstva odbrane.

“Suočavali smo se sa dilemom svaki put kada bismo primili pacijenta sa ranom od vatrenog oružja i kome je hitno potrebna krv: da pošaljemo zahtjev centralnom skladištu rezerve krvi, sigurnosne snage bi znale za njega, i to bi ga eksponiralo riziku hapšenja ili mučenja, čak i smti u pritvoru“ rekao je za Amnesty.

AI je saopćila da postoje informacije koje sugerišu da su pacijenti zlostavljani u nacionalnim bolnicama u Baniyasu, Homsu, Tell Kalakhu, i vojnoj bolnici u Homsu.

Ahmad, doktor iz Homsa, je rekao da je mnogo pacijenata nestalo iz bolnice u kojoj je on radio. Rekao je BBC-u da je upozorio direktora bolnice nakon što je vidio da je 14-godišnjak, koji je došao sa ranama zadobijenim od metaka, premlaćen od strane bolničara.

Kasnije je dobio zahtjev da posjeti zgradu sigurnosti, nakon što je bolničar rekao službenicima da je član islamske organizacije. Nije otišao, kaže on, i umjesto toga je izabrao da ostavi Siriju.

Drugi doktori su se također žalili na napade i upade na bolnice tokom ustanka.

Assad, koji odbija da ode sa vlasti, je obećao neke reforme, no njegovi kritičari smatraju da neće biti provedene i da, u svakom slučaju, nisu dovoljne.

U nedjelju, državni su mediji rekli da je Assad imenovao nove guvernere u sjeverozapadnoj provinciji Idlib i za guvernat Damaska, koje su izložene masovnim demonstracijama u zadnjih nekoliko mjeseci. Hussein Makhlouf je postavljen kao novi guverner ruralnog Damaska, dok je Yasser Shoufi imenovan guvernerom Idliba, prema novinskoj agenciji Sana.

Ranije, SAD je rekla da povlači svog amabasadora nakon što je dobio što jedan glasnogovornik u SAD opisuje kao „vjerodostojnu prijetnju njegovoj ličnoj sigurnosti.“

(Vijesti.ba)

By teha5

Leave a Reply