Austrija i Mađarska već su zatražile pomoć od EU-a u zaštiti granica prema Balkanu. Monitoring tim zadužen za praćenje primjene bezviznog režima najavljuje pojačane kontrole na izlazima iz BiH, piše “FTV”. Dosadašnje provjere Evropske komisije i rad ovog tima naišli su na pozitivan odjek te će isključivo zbog ovih činjenica predsjedavajući ovog tima službeno posjetiti Bruxelles kako bi otklonio sve nedoumice.

U posljednjih nekoliko dana, prema procjenama lokalnih vlasti, sa područja opštine Vukosavlje, ali i Odžaka, Modriče i Orašja, svoja imanja je napustilo oko stotinu osoba, uglavnom bošnjačkih povratnika i Roma sa ovog područja. Prodali su kuće, stoku i traktore i otišli prema Belgiji i Francuskoj.

Šestočlana porodica Nermina Bahića iz Jakeša nestala je preko noći. Pusta je kuća i  Hajrudina Klinčevića iz Modričkog Luga. Poput njih, stotinjak građana ovog dijela BiH ovih je dana na zapadu potražilo bolji život. Prva destinacija je gradski park u Bruxelesu.

“Ne znamo ko ih prihvata tamo. Jedino ih ovdje vidimo kako traže pasoše, one koji se brzo dobiju za 200 KM i odlaze”, kaže Zehid Omičević, odbornik u SO Vukosavlje. Mevludina Osmanovića iz Modričkog Luga novinari “FTV-a” zatekli su pred put u Belgiju. Prodao je, između ostalog, i šest krava i kupio četiri karte za autobus.

“Imaju agencije neke, ti prevoznici imaju svoje autobuse. Ničeg se ne plašim. Ne može mi nigdje biti gore nego ovdje”, kaže on.

Građani su uznemireni. Dok se jedni pokušavaju domoći azila novcem, drugi smatraju da je u sve umiješana politika. Delegacija opštinara je jučer u Sarajevu o svemu upoznala državne organe, uključujući i Ministarstvo sigurnosti. Ovo će, jasno je, uskoro postati najizraženiji problem na području sjeveroistočne Bosne, odakle ljudi, pritisnuti teškim životom, bolju budućnost traže u Francuskoj, Holandiji ili Švedskoj. Za sada je prva destinacija Belgija.

Upravo zbog alarmantnih podataka o broju imigranata koji se u Evropi predstavljaju kao naši državljani, ali i sve većeg broja naših državljana koji na nelegalan način pokušavaju naći nova prebivališta, “FTV” je kontaktirala bh. ambasadora u Belgiji Branimira Jukića. O ovom problemu ambasador Jukić razgovarao je sa belgijskim zvaničnikom za pitanje imigracije i azila. Kazao je da su uslovi za prihvatanje azilanata prekapacitirani i skromni i najsličniji su ranijim izbjegličkim centrima gdje su bili osigurani hrana i smještaj do rješenja zahtjeva – nikakav novac, stan i regulisanje statusa.

(24sata.info)

By teha5

Leave a Reply