Švicarska obuzdava valutu uvodeći “zlatni franak”?

0

Švicarska obuzdava valutu uvodeći

Poslije vezivanja kursa za euro uspjeli su da oslabe nacionalnu valutu, što je malo umirilo nacionalne proizvođače

Švicarska štampa prenosi da je u zemlji započela kampanja za podršku takozvanog “zlatnog franka”.

Inicijativa potiče od Švicarske narodne partije. “Desničari” se nadaju da će smanjiti interesovanje investitora i špekulanata za tradicionalni frank.

Međutim, u postojećim uslovima moguće je i ne pribjegavati ovoj mjeri, istakao je vodeći analitičar agencije “Finmarket” Andrej Lusnikov.

 

Ideja nije previše efikasna sa tačke gledišta prevladavanja finansijskih problema u Švicarskoj i Evropi. Otkup švicarskog franka u toku posljednjih mjeseci doveo je do toga da je njegov kurs krajnje povećan.

Međutim, nakon što je centralna banka zemlje odredila granicu mogućnosti jačanja na nivo od 1,2 franka za euro, u izvjesnoj mjeri bio je skinut sa dnevnog reda problem kupovine švicarskih aktiva. “Zlatni franak” u principu može imati izvjesnu oblast korišćenja, ali ograničenu.

Isto kao i zlatne monete, koje izdaju centralne banke mnogih zemalja. Odnosno, mogu biti egzotično sredstvo štednje.

“Zlatni franak”, osim toga što neće riješiti problem špekulativnog pritiska na franak – može stvoriti masu problema za zemlju kasnije, uvjeren je analitičar kompanije “Kapital finans” Aleksej Vjazovski.

“Vidimo nastavak epohe valutnog rata, koji je objavljen prije dvije godine. Svjetska trgovinska organizacija zabranjuje ovakve korake. Ove zemlje su prinuđene da konkurišu na nivou nacionalnih deviza, kao što, na primjer, to čini Kina, smanjujući kurs juana. Zatim, monetarne vlasti smišljaju različite metode da bi oslabile nacionalnu valutu kako bi izvoznici imali prednost” – navodi Vjazovski za “Glas Rusije”.

Jedna od takvih metoda jeste pokušaj da se uvede švicarski “zlatni franak”. Ali, teško je reći kako će se to sve završiti.

Na nivou “Velike osmorke”, koja uskoro treba da se okupi, biće riješeno šta u principu da se radi sa zemljama koje pokušavaju da konkurišu na nivou nacionalnih valuta. Šta da se radi s Kinom, koja dugo godina smanjuje kurs juana?

Šta s Brazilom koji je uveo takozvani porez “tobina” – na špekulativni dotok kapitala. Situacija kad se u jednoj zemlji oporezuje špekulativni kapital, a u drugoj ne – stvara velike disproporcije, smatra Vjazovski.

Stručnjaci ističu da je švicarski presedan skoro jedinstven. Jer “zlatni franak” je u suštini smišljen radi slabljenja nacionalne valute, dok se tradicionalno zlatno obezbjeđenje uvodilo za njeno jačanje, na primer, u vrijeme ekonomske depresije.

Bilo kako bilo, prototip “zlatnog franka” već je predstavljen publici prošle nedjelje. Moneta od jednog zlatnog franka, koji po izgledu vrlo liči na evro, sadržaće 0,1 gram plemenitog metala i koštaće oko četiri obična franka.

(dnevniavazba)

Leave a Reply