Srpski plaćenici u Libiji mjesečno dobijali 5.000 dolara
Na Gadafijevoj strani borilo se nekoliko desetina srpskih plaćenika, uglavnom snajperista i specijalaca, a bilo je i pilota, rekao je jedan od pobunjeničkih komandanata u Misrati Abdelaziz Madini.
Madini je za ’’Pres’’ ponovio tvrdnju da je samo u tom gradu uhvaćeno i po kratkom postupku likvidirano 85 stranih plaćenika, među kojima i 12 Srba. On navodi i da su ’’psi rata” imali plate od 5.000 dolara mjesečno, pa naviše.
– Nije bio nikakav problem da se doputuje u Tunis sa bilo koje strane svijeta. Zato su plaćenike najčešće dovodili preko te zemlje, a posljednja grupa za koju znamo, od oko 150 ljudi, došla je preko Tunisa krajem avgusta. Također, ima mnogo i onih koji su dolazili preko mora. Koliko smo primetili, najviše tih plaćenika dolazi iz Srbije i Hrvatske, a ima dosta i Ukrajinaca, Kolumbijaca… Odmah po dolasku svi su dobijali novac na ruke, priča Madini.
Kako navodi, srpski i hrvatski plaćenici uglavnom su vrhunski obučeni.
Mnogo je Srba snajperista, neki su bili u Gadafijevim specijalnim jedinicama, a na početku ratovanja bilo je i srpskih pilota koji su učestvovali u bombardovanju Bengazija. Veliki broj njih je ubijen u borbama ili likvidiran posle suđenja po kratkom postupku, rekao nam je Madini.
Plaćenici – unosan biznis
Vojni analitičar Aleksandar Bradić objašnjava da je regrutovanje plaćenika razgranat i veoma dobro organizovan posao.
– Samo američki ’’Blackwater” ima nekoliko manjih firmi koje rade za njih širom svijeta i može u svakom momentu da regrutuje ljude iz bilo kog regiona. Postoji i veliki broj privatnih kompanija koje im rade logistiku, a kada ima potrebe i oni mogu da počnu sa regrutovanjem plaćenika. One najčešće imaju ugovor sa Ministarstvom odbrane SAD i teško je i razotkriti kojim sve kanalima šalju ljude u ratom zahvaćene zemlje. Mnogo je plaćenika bilo i u Iraku, Afganistanu, a sada i u Libiji, navodi Bradić.
Kako ’’Pres’’saznaje, plaćenike iz Srbije, ali i cijelog regiona, regrutuju velike kompanije iz čitavog svijeta, a najviše iz Amerike. Jedna od najpoznatijih i najvećih je ’’Blackwater”, koja radi za američku vladu, a pretpostavlja se da je jedan broj Srba otišao u Tripoli i Misratu upravo preko nje.
O velikom broju srpskih plaćenika u Libiji svjedoči i reporter hrvatskog ’’Večernjeg lista” Hasan Haidar Dijab, koji je na licu mjesta.
– Kako je rat odmicao, dolazilo je sve više plaćenika iz mnogih zemalja, ali najveći broj ih je iz Srbije i Hrvatske. Lično znam da su se srpski plaćenici borili u Bani Validu, Sirtu i Sabi, kaže Hasan.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije, međutim, još nemaju nikakve informacije o srpskim borcima u Libiji.
– MUP nema informacije da li su tačni navodi da su pobunjenici u Libiji streljali veću grupu plaćenika, među kojima je i 12 Srba. Imamo samo informacije o petorici naših radnika koji su ranije zarobljeni. Bez obzira na to da li su navodi tačni ili ne, to nema nikakve veze sa državom Srbijom, kazao je ministar Ivica Dačić i podsetio da su mnogobrojni plaćenici učestvovali i u ratu na prostoru bivše SFRJ,pravdajući se na taj način i pokušavajući da skine odgovornost.
(IslamBosna.ba/Press)