Iako predlagači to nisu direktno naveli, očito je da je ovaj prijedlog iniciran željom da se zakonski onemoguće budući istupi predsjednika Republike Srpske (RS) Milorada Dodika i drugih političara iz ovog entiteta koji osporavaju genocid u Srebrenici, piše današnji “Večernji”. Prema predloženom zakonu, oni koji budu negirali, minimizirali, opravdavali ili odobravali holokaust, zločin genocida i zločina protiv čovječnosti, suočiće se sa zatvorskom kaznom u trajanju od osam dana do tri godine i sa novčanom kaznom u iznosu između 1.000 i 10.000 KM.

Višestruki počinioci ovakvih djela mogli bi dobiti kaznu zatvora od šest mjeseci do tri godine i novčanu od 5.000 do 10.000 KM. Ovakav prijedlog naišao je na vrlo negativne reakcije zastupnika iz RS-a.

Čelnik SDS-a Mladen Bosić apelovao je na predlagače da povuku ovaj zakon i kako je kazao, ostave ga za neka vremena kada se o tome bude mogao napraviti dogovor i sporazum. Zastupnik SNSD-a i zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma Milorad Živković podsjetio je kolege da je i u prošlom sazivu Parlamenta predlagan sličan zakon, ali da nije dobio podršku, jer nije postojalo raspoloženje zastupnika iz RS-a za to.

Kako se moglo i očekivati, prijedlog za razmatranje ovog zakona po skraćenom postupku, odbili su svi zastupnici iz RS-a, pa će on biti razmatran u redovnoj proceduri, ali sa vrlo malim, skoro nikakvim šansama da bude i usvojen. Entitetskim glasanjem oboriće ga zastupnici iz RS-a. Inače, predlagači napominju da slične zakone ima 11 članica Evropske unije i Švicarska.

“Budući da se u svakom od ovih slučajeva, sa izuzetkom Švicarske, radi o državama na čijoj je teritoriji, kao i u BiH, počinjen genocid, relevantna međunarodna praksa, a pogotovo praksa država sa sličnom historijskom situacijom poput situacije u BiH, nalaže Bosni i Hercegovini usvajanje predloženog zakona”, istakli su Hadžiahmetović i Belkić.

(24sata.info)

By teha5

Leave a Reply