Komitet protiv torture UN-a preporučuje BiH da usvoji zakon o pravima žrtava mučenja i civilnih žrtava rata, kao i strategiju tranzicijske pravde bez odgađanja, kako bi u cijelosti zaštitila prava žrtava, uključujući dodjelu odštete žrtvama i što je moguće potpuniju rehabilitaciju sa ciljem psihološkog i fizičkog oporavljanja i socijalne integracije, saopštio je Savez logoraša u BiH.

Kako se navodi, s tim ciljem BiH je podržana da smanji politiziranje ovih napora, napravi plan sa jasno definisanim aktivnostima i odgovarajućim obavezama između države i njenih entiteta, te da za navedeno osigura odgovarajuće finansijske resurse.

BiH je obavezna da pomenutom Komitetu podnese periodični izvještaj do 19. novembra 2014. godine.

Iz Saveza logoraša ističu da zakonodavstvo u BiH i dalje nije osiguralo reparaciju žrtava rata, jer do danas nije donesen zakon o žrtvama torture.

“U BiH, kao tranzicionoj postkonfliktnoj zemlji, nije ustanovljena ni jasna definicija žrtava rata, već su u upotrebi različiti pojmovi za različite kategorije osoba, kao što su nestali i članovi njihovih porodica, logoraši i ostala zatočene osobe, silovane žene i žrtve torture. Na državnom nivou BiH ne postoji zakon o civilnim žrtvama rata kojim bi se definirali status i prava ove kategorije, kao ni osnovni principi i načela uređivanja ove oblasti”, kaže se u saopštenju.

Stoga su danas, i 16 godina nakon rata, civilne žrtve rata suočene sa problemom neadekvatnog definiranja statusa i prava u zakonu.

Postojeći Zakon o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodica sa djecom na nivou Federacije BiH je dijelom regulirao ovu problematiku, ali na neadekvatan i, spram žrtava, diskriminirajući način.

Po zakonu o civilnim žrtvama rata, civilna žrtva rata je osoba kod koje je nastupilo tjelesno oštećenje od najmanje 60 posto zbog rane, povrede i ozljede zadobivene zlostavljanjem, odnosno hapšenjem u toku ratnog stanja i neposredne ratne opasnosti.

I dalje u zakonodavstvu nije priznat status bivših logoraša, a izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštiti Federacije BiH pogoršan je status civilnih žrtava rata, uključujući posebno žrtve sa tjelesnim oštećenjem.

U saopštenju Savez logoraša u BiH ističe da godinama zauzima vodeću ulogu inicijatora za donošenje zakona o žrtvama torture, počevši od 2005. godine, pa sve do danas.

 Ističe se da su, nakon višegodišnjih nastojanja i upornog insistiranja kako kod nadležnih institucija BiH, tako i šire, krajem 2010. godine zatražili pomoć i podršku Evropske komisije, te su, zajedno sa još nekoliko organizacija, partneri na projektu čiji je glavni cilj donošenje Zakona o žrtvama tortura.

Jedna od najvažnijih aktivnosti ovog projekta je konferencija “Zajedno do statusa žrtava torture”, koja će biti održana u oktobru ove godine.

Trajanje projekta predviđeno je do 30. maja 2013. godine.

Iako zakon o žrtvama tortura, od prvog spominjanja nadležnim isntitucijama, nailazi na brojne prepreke, kao što su politički interesi, nezainteresiranost resornih grupa i entitetska podijeljenost, Evropska komisija je najnovijim projektom dala svoju podršku kako bi se proces donošenja zakona ponovo pokrenuo i ubrzao.

“Na odgovornim institucijama je da se uključe u provedbu ovog projekta i da ga provedu u djelo, tako što će se izglasati zakon o žrtvama tortura. Nadamo se da će se to desiti do novembra 2014. godine, kada je BiH dužna dati periodični izvještaj UN-ovom Komitetu protiv tortura”, kaže se u saopštenju.

(dnevniavazba)

By teha5

Leave a Reply