Vlada RS zvanično će razmotriti inicijativu za izmjene i dopune Krivičnog zakona čime bi se kao krivično djelo smatralo neisplaćivanje plata radnicima, rekao je danas ministar rada i boračko invalidske zaštite RS Petar Đokić nakon današnjeg sastanka sa predstavnicima Saveza sindikata RS u Banjaluci.
“Danas sam rekao da o ovom pitanju treba imati stav Ministarstva pravde, u kom obimu ovo može drugačije biti opisano kao krivično djelo, nego što je to u postojećem zakonu opisano. Trenutno u Krivičnom zakonu imamo regulisano pitanje utaje poreza i doprinosa koje se smatra krivičnim djelom”, rekao je Đokić novinarima nakon sastanka na kojem se raspravljalo o aktivnostima Saveza sindikata u vezi sa neredovnim isplatama plata radnicima i uplate doprinosa.
Kazao je da je ovu inicijativu potrebno detaljno razmotriti u okviru institucija nadležnih za izmjenu ovih zakona, te da je ovo jedan od načina da se vrši pritisak na nesavjesne poslodavce.
Đokić je poručio da poslodavci, “koji neredovno izvršavaju obaveze prema radnicima i državi, ne mogu koristiti sredstva podsticaja od Vlade RS, kao što su podsticaji za izvoz, nova zapošljavanja i u oblasti poljoprivredne proizvodnje”.
Dodao je da na tenderima u RS mogu učestvovati samo poslodavci koji redovno izmiruju obaveze prema radnicima i Poreskoj upravi RS.
Đokić je rekao da Ministarstvo nema saznanja da su nekome dijeljena sredstva podsticaja mimo zakonom utvrđenih normi.
“Imamo situaciju da neki poslodavci u RS na kraju godine iskazuju poslovni rezultat sa dobiti od nekoliko hiljada maraka, a odmah poslije toga kupuju skupe nekretnine, a da pri tom radnicima ne daju plate i izbjegavaju uplatu doprinosa prema državi”, kazao je.
Rekao je da, prema procjenama, u “RS postoji oko 300 miliona KM po osnovu neizmirenih obaveza za PIO RS”.
“To su dugo neizmirene obaveze, od vremena postojanja RS, i realno ono što može biti naplativo je oko 100 miliona KM, jer je značajan dio privrednih subjekata koji su bili obveznici plaćanja poreza i doprinosa prestalo da postoje ili su u fazi stečaja ili likvidacije”, kazao je Đokić.
Dodao je da je po osnovu socijalnog zbrinjavanja radnika RS ove godine isplatila 20 miliona KM, kako bi izvršila obaveze prema radnicima koji su prestali sa radom u preduzećima koja su otišla u likvidaciju i stečaj u periodu 2009., 2010. i za dio tekuće godine.
Predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić rekla je da, u skladu sa Ustavom i zakonom RS, radnik treba da dobije zarađenu platu od poslodavca, te da mu se omogući ovjera zdravstvene knjižice i da ostvari pravo na penziju.
Mišić je iznijela podatak da se radnicima u RS trenutno duguje više od 800 miliona KM po osnovu godinama neisplaćenih plata, navodeći da više od 300 miliona KM nikada neće biti isplaćeno, jer su ta preduzeća otišla u stečaj i likvidaciju.
“Uloga RS je da sankcioniše svakoga ko ne primjenjuje donesene zakone. Ministarstvo rada treba da se prepozna u ovoj sferi, što trenutno nije slučaj, jer je Ministarstvo opterećeno rješavanjem problema penzionera, boraca, porodica poginulih i ratnih vojnih invalida u RS , i nekako nam radnici uvijek trpe”, poručila je Mišićeva.
Ona je navela da Savez sindikata RS, iz podataka Poreske uprave RS, raspolaže podacima koja preduzeća ne izvršavaju zakonske obaveze prema radnicima i RS
Zajednički stav resornog ministra i predstavnika Saveza sindikata RS je da je u RS potrebno pojačati mjere i aktivnosti u okviru postojećih zakonskih mogućnosti kako bi se izvršio pritisak na nesavjesne poslodavce da se radnicima redovno isplaćuju zarađene plate i uplaćuju doprinosi.
(dnevniavazba)