Federalni ministar prometa i komunikacija Enver Bijedić potvrdio je jučer za “Dnevni avaz” da je dao saglasnost na izmjene menadžerskog ugovora koji je napravljen još u mandatu bivšeg saziva Vlade FBiH, a kojim je osim visoke plaće generalnom direktoru “Željeznica FBiH” (ŽFBiH) Nedžadu Osmanagiću dat i niz drugih beneficija.
Slučaj “Bašić”
– Instrukciju o promjenama menadžerskog ugovora poslali smo u ŽFBiH s primjedbama na njegov dosadašnji tekst. U članu koji je precizirao da generalni direktor u slučaju raskida ugovora i pod uvjetom da nema zasnovan novi radni odnos, ima pravo na direktorsku neto plaću još šest mjeseci, a ako ima 30 godina staža, i 12 mjeseci po prestanku rada na mjestu generalnog direktora. Tu odredbu smo promijenili i rekli da na tu naknadu generalni direktor nema pravo ako bude razriješen funkcije – izjavio je Bijedić.
On je potvrdio da je ovo učinjeno upravo kako bi se preduprijedili budući slučajevi eventualnih tužbi kakvu je nedavno podnio bivši direktor “BH Pošta” Mensud Bašić. Kao što je naš list pisao, Bašić je Vladu natjerao na sudsku nagodbu kojom će mu biti priznata mnoga prava, od isplate razlike plaća do davanja savjetničke pozicije pri kabinetu novog prvog čovjeka “BH Pošte”.
Brojne beneficije
Bašić je, također, imao menadžerski ugovor koji mu je garantirao brojne beneficije u slučaju odlaska s dužnosti, tako da je Vlada morala pristati na nagodbu kako ne bi došla u situaciju da joj sud naloži da Bašića vrati za direktora.
Bijedić jučer nije imao informaciju o tome kolika je Osmanagićeva plaća, ali odranije se u javnosti spominjala cifra od oko 5.000 KM. Osmanagić je, pak, nedavno ustvrdio da “Uprava ŽFBiH ima sramotno niske plaće, u prosjeku od oko 4.000 KM”!?
Nikšić još čeka podatke
Kako doznajemo, federalni premijer Nermin Nikšić, koji je ranije najavljivao da će ukinuti sve menadžerske ugovore u javnim preduzećima Federacije, još nije dobio podatke od državnih kompanija o tome ko od direktora i kakve ugovore ima. Isto je i s Nikšićevom inicijativom koja je prije desetak dana pretočena u odluku Vlade, a kojom je od svih javnih preduzeća i ustanova zatraženo da dostave informaciju o zapošljavanjima kadrova, odnosno prijemu uposlenika u radni odnos bez objavljivanja javnog konkursa.
(dnevniavazba)