(Ne)sloboda vjere

0

(Ne)sloboda vjere

Zaštita ljudskih prava i sloboda, pa i prava na gradnju porušenih bogomolja, u Federaciji BiH trenutno je u rukama organa platformaške koalicije

Medžlis Islamske zajednice Banja Luka postavio je rešetke na sve prozore Sefer-begove džamije kako bi vjernici za vrijeme obavljanja namaza bili zaštićeni od svakodnevnih napada vandala koji ne biraju sredstva, odnosno predmete kojima će na džamiju zamahnuti dok se u njoj vjernici Bogu mole. Podatak zbog kojeg se ledi krv u žilama.

Istovremeno, na drugom kraju BiH, u Livnu, podigli su se “bojovnici u pričuvi” prijeteći da će svim sredstvima spriječiti obnovu stare Ćurčinica džamije i da će, nastavi li se njena gradnja, “biti i vatre i plamena”.  

U slučaju Sefer-begove džamije reagirali su entitetski čuvari reda i zakona, pa, bez obzira na to što godinama samo deklarativno reagiraju i ništa drugo ne čine da zaustave napade na muslimane i njihove bogomolje, i to “deklarativno” nešto znači. Kada je u pitanju Ćurčinica u Livnu, na prijetnje koje se njenim graditeljima odašilju za sada nema reakcije zvaničnih entitetskih organa. Kao da ne postoje.

Progovorio je samo muftija mostarski obznanjujući po stoti put sve primjere diskriminacije, koja muslimane u Hercegovini, već 20 godina, polako, ali sigurno gura u neslobode, ustvari u geto ograđen rešetkama, kao trenutno jedino sigurno okruženje za one koji se tamo gdje su manjina, Bogu mole na način kako to islam propisuje.

Zaštita ljudskih prava i sloboda, pa i prava na gradnju porušenih bogomolja, u Federaciji BiH trenutno je u rukama organa platformaške koalicije. Ustvari, istih onih Bošnjaka i Hrvata koji su se, preuzimajući vlast, zaklinjali da će prava i slobode u entitetu u kojem oni vladaju dijeliti na jednake časti?!

Nakon prijetnji muslimanima u Livnu, vrijeme je da se javnost upita je li to federalna vlast zadužena da samo u Kalesiji ili Sapni, i pokatkad u Maoči, uspostavlja red i međunacionalnu harmoniju, a da se nadležnost nad ljudskim pravima i vjerskim slobodama u Livnu ili Mostaru, naprimjer, podrazumijeva čija je?!

Šutnja Sarajeva na upozorenja muftije mostarskog je znakovita. Je li to poruka da se muftija, umjesto što iznosi činjenice o vjerskim (ne)slobodama u Livnu, “drži kožice” , ili poruka da država nema ništa protiv rešetaka na džamijama, znat ćemo vrlo brzo.

(Financial Times)

Leave a Reply