Iako neki predstavnici šest partija nakon sastanka u Mostaru tvrde da su “stavovi približeni”, jasno je da nikakav pomak nije napravljen i da smo 11 mjeseci nakon izbora od formiranja vlasti na državnom nivou dalje nego ikada.
Zbog toga mnogi sve češće kao jedino rješenje za rasplet ove situacije vide u raspisivanju vanrednih izbora, što bi u ovim situacijama u većini demokratskih zemalja u svijetu bilo legitimno rješenje. No, problem je što Izborni zakon BiH ne predviđa takvu mogućnost. Adis Arapović iz nevladine organizacije CCI kaže da su oni još prije pola godine tražili da se izmijeni Izborni zakon kako bi se uvela mogućnost vanrednih izbora.
Ako već naši političari ne žele mijenjati zakon, Arapović smatra da bi visoki predstavnik morao nametnuti izmjene. Prema njegovim riječima, zakon ne predviđa nikakve sankcije za političare ukoliko ne uspiju formirati vlast. Arapović podsjeća da imamo vladu koja nema podršku u parlamentu i ne može funkcionirati, što pokazuje i činjenica da još nemamo budžet za tekuću godinu.
Potpredsjednik SDP-a Damir Hadžić kaže da njegova stranka pozdravlja svaku inicijativu, pa i ovu, te da nemaju ništa protiv da se razgovara i o tome.
– Ne bih ulazio u to da li bi se vanrednim izborima bilo šta promijenilo. Pitanje je koliko kome takve stvari odgovaraju s obzirom na to da se ne bi mogli provesti izbori samo za državni nivo – kazao nam je Hadžić.
Mate Franjičević, predsjedavajući Kluba HDZ-a BiH u Parlamentu BiH, kaže da bi izmjene zakona bile dobrodošle.
– Ovakvo zakivanje da ne postoji mogućnost da se ide u vanredne izbore je svakako loše. To nije demokratski – kazao je Franjičević, koji se slaže da bi sama mogućnost vanrednih izbora natjerala stranke da brže postignu dogovor oko formiranja vlasti. Iz OHR-a jučer nisu željeli komentirati inicijativu o promjeni Izbornog zakona.
– OHR se nada da su političke stranke shvatile da politička blokada ne može donijeti nikakvu korist građanima – kazao nam je Mario Brkić, portparol ove institucije.
Problem prevazići dogovorom
Najveće protivljenje vanrednim izborima iskazuje SNSD Milorada Dodika. Poslanik ove stranke u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Dušanka Majkić kazala nam je da nije za vanredne izbore ni za izmjene Izbornog zakona. Prema njenim riječima, novim izborima ništa ne bismo dobili, “jer bi se napravila ista kombinatorika i problem bi ostao”.
Cirkus rješavaju vanredni izbori
Izvršni sekretar za medije Saveza za bolju budućnost BiH (SBB) Edina Latif izjavila je za “Avaz” da joj je drago da ta stranka, kao lider opozicije, koja u Parlamentu BiH ima isti broj poslanika kao i dva HDZ-a zajedno ili kao SDS, nije pozvana na politički cirkus u Mostaru.
– Neće biti državne vlade sve dok se ne bude poštivala izborna volja sva tri naroda, rotacija na čelu Vijeća ministara BiH i dok sve stranke ne počnu razmišljati o kompromisima i optimalnom rješenju. U ovakvoj situaciji, gdje se ne nazire kraj političkoj krizi, treba početi razmišljati o raspisivanju vanrednih izbora, a priče da to po Ustavu BiH nije moguće nisu vjerodostojne, jer OHR u interesu zemlje i njenog proevropskog puta može donijeti pravila koja će pomoći građanima i deblokadi situacije – kazala je Latif.
(dnevniavazba)