Milionski posao nabavke zatvoreničkih narukvica: Britanska ambasada lobira, Mikulić favorizira Izraelce?!

0

Milionski posao nabavke zatvoreničkihnarukvica: Britanska ambasada lobira, Mikulić favoriziraIzraelce?!

Izraelce zastupa hrvatska firma “Protekta”

Britanska ambasada u BiH nedavno je na ruke ministra pravde Federacije BiH Zorana Mikulića poslala urgenciju u kojoj traži odgovor na pitanje dokle se došlo s projektom uvođenja elektronskog praćenja osuđenika u FBiH, saznaje “Dnevni avaz”.

Nedavne izmjene Krivičnog zakona i Zakona o krivičnom postupku FBiH omogućile su da se postavljanjem elektronskih narukvica prati kretanje osuđenika s kaznom do jedne godine zatvora. One su stupile na snagu prije više od dva mjeseca. No, projekt još nije zaživio zbog sukoba u vezi s izborom ponuđača opreme i zahtjevnog sigurnosnog sistema.

Otežavajuća okolnost

U dopisu upućenom Ministarstvu, u koji smo imali uvid, Ambasada Velike Britanije u Sarajevu podsjeća Mikulića da su britanski proizvođač “Serco” i njegov zastupnik u BiH, firma “Sward Security”, zainteresirani za dobivanje ovog posla.

Britance je, navodno, na reakciju natjeralo to što je posao sa “Sercom” već bio dogovoren, i to slobodnim pogodbom, što Zakon o javnim nabavkama BiH u ovom slučaju omogućava, jer se radi o posebnim sigurnosnim projektima. Predstavnici Ministarstva prošle godine su putovali u Veliku Britaniju kako bi se upoznali s ponudom, a čak su prije mjesec zatražili od “Sward Securityja” da pošalje svoju zvaničnu ponudu, što su iz ove firme po dogovoru i učinili.

U međuvremenu, kako saznajemo, javlja se nova firma, “Protekta” iz Zagreba, koja zastupa izraelsku firmu “Almotech”, također proizvođača opreme za elektronsko praćenje zatvorenika. Hrvatska firma navodno je ponudila da će realizirati ovaj projekt za marku jeftinije nego Britanci.

U izjavi za naš list Mikulić kaže da će ove sedmice biti odlučeno na koji će način biti izabran najpovoljniji ponuđač te da će, najvjerovatnije, biti raspisan javni tender. Što se tiče urgencija, Mikulić kaže da ambasade lobiraju za svoje firme, što im je, kako kaže, osnovni posao.

– Ponuđača ima više. Radi transparentnosti mislim da je najbolje raspisati tender, iako postoji mogućnost i drugih načina odabira – kaže Mikulić.

Zvanična ponuda

S druge strane, savjetnik ministra Goran Šimić, koji je od početka učestvovao u realizaciji cijelog projekta, kaže za naš list da za sada postoji samo jedna zvanična ponuda, a da za raspisivanje tendera moraju postojati tri ponude. Dokle se došlo s projektom, Šimić nam nije mogao kazati, upućujući nas na ministra Mikulića, što čudi s obzirom na to da rade u istom ministarstvu!

Po zatvoreniku 30 do 40 KM dnevno

Firma koja dobije posao od Ministarstva pravde FBiH, obavljat će sve poslove koji obuhvataju elektronski nadzori zatvorenika, od postavljanja narukvica do praćenja njihovog kretanja. Državu će jedan zatvorenik koštati između 30 i 40 KM dnevno, a planirano je da se ovaj sistem primijeni na 800 zatvorenika osuđenih na kaznu zatvora do godinu.

Koja je uloga Bakira Alispahića?

S obzirom na to da hrvatska firma “Protekta” nema zastupništvo u BiH, saznajemo da je skovan plan da je u ovom projektu predstavlja kompanija “Unis Pretis” iz Vogošće. Veza između direktora “Protekte” Duška Bjelotomića i “Unis Pretisa” navodno je Bakir Alispahić, bivši ministar unutrašnjih poslova RBiH, koji je na sebe uzeo zadatak “sređivanja poslova”.

Interesantno je da “Protekta” ni u Hrvatskoj ne može dobiti nijedan veći posao, a da je projekt uvođenja elektronskog praćenja zatvorenika bez problema dobila u Srbiji. Projekt, međutim, ni nakon godinu nije zaživio.

(dnevniavazba)

Leave a Reply