Grčka je mnogo postigla posljednjih mjeseci, rekao je Papandreu u govoru pred njemačkim industrijalcima i političarima na Dan njemačke industrije. On je dodao da Grčkoj treba još više podrške, no prije svega vremena. Reforme u njegovoj zemlji su toliko kompleksne, kazao je grčki premijer, da ne mogu preko noći biti sprovedene. Nijedna zemlja to ne zna bolje nego Njemačka koja je slične drastične mjere sprovela nakon ujedinjenja.  “Morali smo da provedemo ogromne i teške  reforme u roku od samo nekoliko mjeseci. No, ova kriza je i šansa.. Uvjeravam vas da vaše investicije u Grčku nisu nešto što će ostati zapečaćeno u prošlosti, već su to investicije za budućnost Grčke”, rekao je Papandreu.

Grčka nije siromašna zemlja, ali je loše rukovođena, kazao je Papandreu koji je za svoj smiren i stručan govor dobio ogroman aplauz. Istovremeno, njemački industrijalci su jasno stavili do znanja da investicije u Grčku u ovom trenutku nisu na dnevnom redu. Jer, bez dodatne finansijske podrške u vidu proširenog fonda za spasavanje prezaduženih zemalja Grčka bi mogla bankrotirati. A taj fond će dobiti zeleno svjetlo čim dobije saglasnost svih zemalja unutar evro-zone. To je od najveće važnosti, rekla je njemačka kancelarka Angela Merkel. “Najvažnija stvar – a mi ćemo s njemačke strane pružiti svu potrebnu pomoć – je da Grčka ponovo vrati povjerenje i da izađemo iz ovog strašnog razvoja događaja kada smo svakog mjeseca dobijali loše vijesti. Važno je da se na tržištima stvori utisak da je Grčka na dobrom putu.”

Kraj monetarne unije bio bi poguban za Njemačku

I njemačka privreda se zauzela za prošireni  fond za spasavanje evra, kako evro kao zajednička valuta ne bi više bio u opasnosti. Hans-Peter Kajtel, predsjednik Udruženja njemačkih industrijalaca ovako vidi opasnost u kojoj se nalazi evro. “Kraj monetarne unije bi Njemačkoj i njenoj industriji nanio ogromnu štetu. Svi vi znate koliko su doboke veze njemačke privrede sa našim evropskim susjedima. Jer, proces povratka na nacionalne valute ili razdvajanje evro-zone bi donijelo velike rizike i to ne samo ekonomske već i političke.”

Kada se u četvrtak u Bundestagu bude razvila debata o proširenom fondu za spasavanje evro-zone, onda će se i kritičari novih kredita za prezadužene zemlje, mjerenih stotinama milijardi, ponovo javiti za riječ. Grčki premijer je ipak molio za poštovanje za sve reformske napore koje njegova zemlja čini, jer bi u suprotnom ljudi izgubili motivaciju za dalje promjene. Papandreu nije komentarisao stav EU kako grčke mjere štednje dijelom nisu adekvatne. On garantuje da će Grčka ispuniti sve svoje obaveze. Osim toga, on se založio i za reforme evropskih institucija, kako bi se bolje pripremile za buduće finansijske krize. 

 

(dwworldde)

By teha5

Leave a Reply