Izrael traži da MZ nastavi pomagati Palestini
Izrael apeluje na međunarodnu zajednicu da nastavi da pomaže Palestincima, dok američki poslanici prijete ukidanjem godišnjih davanja, ako Palestinska uprava (PU) nastavi da ostvaruje plan o postizanju državnosti u Ujedinjenim nacijama (UN).
Na internet stranici izraelske vlade se precizira da se PU već suočila s ekonomskim i fiskalnim nedaćama zbog smanjenja pomoći donatora.
– Izrael poziva na nastavak međunarodne podrške za budžet PU i projekata razvoja koji će doprinijeti rastu vibrantnog privatnog sektora koji će osigurati PU širu bazu za stvaranje unutrašnjeg prihoda, poručuje se u izraelskom izvještaju.
Usporavanje rasta ekonomije može se umnogome pripisati fiskalnoj krizi koja trenutno muči PU, a koja je nastala prvenstveno zbog smanjenja pomoći donatora i nesposobnosti da se dobiju zajmovi od banaka da finansiraju manjak, dodaje se u izvještaju pod naslovom “Mjere koje je preduzeo Izrael radi podrške razvoja palestinske ekonomije i socio ekonomske strukture”.
Taj izvještaj će biti podnijet 18. septembra, u New Yorku, odboru koji čini 12 predstavnika EU-a i SAD-a i služi za pomoć Palestincima.
Članovi američkog Kongresa prethodno su upozorili da će razmotriti oko 500 miliona dolara ekonomske i sigurnosne pomoći koju SAD daje Palestincima svake godine, ako nastave da ostvaruju planove o nezavisnosti, čemu se protive i Izrael i SAD.
Ipak, neki poslanici su izrazili želju da saznaju više o tome šta Izrael misli o pomoći Palestincima, prije nego što donesu odluku da li da je nastave.
J Street američko-jevrejska organizacija koja brani pomoć SAD-a Palestincima, ocijenila je da se prema izvještaju izraelske vlade može zaključiti da je nastavak međunarodne pomoći ne samo u interesu PU, već i u interesu Izraela i sigurnosti te zemlje.
Ima, međutim, izraelskih ministara koji su sugerisali da se obustave fondovi Palestincima i da se anektiraju jevrejska naselja na okupiranoj Zapadnoj obali, gdje Palestinci namjeravaju da osnuju svoju državu koja će obuhvatiti i pojas Gaze.
U međuvremenu, američki i evropski zvaničnici pokušavaju da navedu Palestince i Izraelce da se vrate pregovaračkom stolu i izbjegnu nesporazume u UN-u.
(Fena)