Oni su Izetbegovića informirali o trenutnom stanju Imada Al Husina, koji je u pritvoru Imigracionog centra u Lukavici.
Prema navodima Nudžejme Softić i Omera Mulahalilovića, u slučaju Imada Al Husina ozbiljno su prekršena ljudskih prava, o čemu, kako su naveli, u prilog govori i privremena mjera Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu kojom je onemogućena njegova ekstradicija do konačnog sudskog epiloga.
Posebno su istaknuli da u praksi evropskih sudova i sigurnosnih agencija nisu poznati primjeri da se neko drži u pritvoru duže od tri godine bez suđenja.
Naveli su, također, da njihove argumente podržavaju međunarodne organizacije za ljudska prava Human Rights Watch i Amnesty International.
Izetbegović je izrazio spremnost da kontaktira s nadležnim institucijama kako bi se u cijelosti informirao o slučaju Imada Al Husina.
Konstatirao je da BiH mora svoje zakone uskladiti s evropskim i da ima obavezu primjene međunarodnih standarda u domaćem zakonodavstvu, a naročito s Europskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava.
Izetbegović je podržao zahtjev porodice i advokata da se Imadu Al Husinu, do okončanja suđenja, odrede blaže mjere u ograničenju kretanja, u skladu s Zakonom o kretanju i boravku stranaca u azilu,
saopćio je iz kabineta Izetbegovića.
sda.ba