O tome kakvo je stanje na kranjem jugoistoku Europske unije najbolje govore rezultati ispitivanja javnog mnijenja provedenog među građanima Grčke: 87 posto ispitanih strahuje za vlastitu budućnost dok 82 posto smatra da se zemlja kreće u krivom smjeru, piše nedjeljno izdanje atenskog dnevnika “Kathimrini”. Grci su i dalje nemoćni pred dramatičnom situacijom u kojoj se njihova zemlja našla. No još nemoćniji su grčki političari koji stisnuti između gnjeva naroda i pritisaka iz Europe pokušavaju pronaći izlaz iz katastrofe u koju je zemlja upala.

Titanska borba

No rješenje koje bi vodilo izlasku iz krize zasad nije na pomolu. Grčki ministar financija Evangelos Venizelos obznanio je prošlog vikenda na jednom skupu u Solunu da će se grčki bruto domaći proizvod ove godine smanjiti za preko pet posto. Do sada su Grčka i Europska unija računale s 3,8 posto.

Kako usprkos opadajućim prihodima ostvariti smione ciljeve koje Europska unija i Međunarodni monetarni fond postavljaju kao uvjete za daljnju financijsku pomoć? Grčki premijer Giorgios Papandreou najavio je na istom skupu u Solunu “titansku borbu” protiv prijetećeg stečaja svoje zemlje. “Grčka će provesti potrebne reforme i to pod svaku cijenu”, rekao je Papandreou. Jedan od ciljeva širenja optimizma da će Grčka obaviti svoju zadaću je i psihološke prirode, kako je rekao ministar Venizelos. Naime i sami Grci u strahu od mogućeg kolapsa financijskog sustava u zemlji povlače svoj novac iz banaka i ne ulažu ga nigdje nego ga drže kod kuće. “Nama je potreban skok prema naprijed. To mora biti naš nacionalni cilj”, rekao je Venizelos. “Grčka će ispuniti svoje obećanje”, dodao je šef kabineta Papandreou i time odgovorio na ponovljene dvojbe nekih europskih partnera u sposobnost Grčke za rješavanje problema.

Scenariji za slučaj stečaja

Na čelu onih koji su Grcima za petama su i ovoga puta Nijemci. I to prije svega njemački ministar financija Wolfgang Schäuble. “Grčka mora ispuniti svoja obećanja”, rekao je Schäuble i dodao: “Toliko dugo dok Grčka ne ispuni svoja obećanja neće biti novih isplata pomoći”. Ovakve izjave zasigurno neće umiriti jedan dio grčkih medija koji već neko vrijeme vodi rat protiv njemačkih političara. No ministar Venizelos pozvao je svoje sugrađane da napokon počnu cijeniti pomoć koja dolazi iz džepova europskih poreznih obveznika. “Grčka dobiva dosad neviđenu svotu od 219 milijardi eura i vrijeme je da se ta pomoć počne cijeniti jer to je novac za koji skrbe porezni obveznici zemalja Europske unije”, rekao je Venizelos. Zato je važno, kako je rekao, da građani Grčke sami ulože dodatne napore kako bi se zemlja izvukla iz krize. No prosvjednici koji su se ispred dvorane u Solunu, u kojoj se okupila grčka politička elita, sukobljavali s policijom pokazuju da ova poruka još nije doprla do svih slojeva društva.

Njemačka kancelarka Angela Merkel uzela je Grčku u zaštitu i u razgovoru za berlinski dnevnik “Tagesspiegel” objasnila kako je u spašavanju Grčke od stečaja najvažnije strpljenje. “Ne mogu se preko noći riješiti problemi koji su se nagomilavali godinama”, zaključila je Merkel. No kancelarkin optimizam i strpljenje očito ne dijele djelatnici ministarstva financija koji, kako piše “Spiegel Online” uvelike pripremaju moguće scenarije za slučaj stečaja Grčke. Prema jednom, Grčka bi ostala unutar zone eura, a prema drugom bi Grčka ponovno uvela drahmu. No upravo to grčki političari žele spriječiti po svaku cijenu.

 

(REUTERS)

By teha5

Leave a Reply