PREDSTAVNICI Ambasade Srbije u Tripoliju tek će posle velikog muslimanskog praznika ramazanskog Bajrama moći da posete petoricu naših državljana zatočenih u zatvoru u gradu Zintanu, udaljenom 150 kilometara od libijske prestonice. Naše diplomate čine sve napore da saznaju pravu istinu o njihovom hapšenju, a nova libijska vlast voljna je da sarađuje, potvrđeno nam je u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije.
Zoran Nikolić, Milorad Đunić, Milić Martinović, Vojislav Nićiforović i Nedeljko Milanović koje su pobunjenici uhapsili pod optužbom da su Gadafijevi plaćenici prebačeni su pre dva dana, navodno, iz bezbednosnih razloga sa aerodroma u Tripoliju u Zintan, na severozapadu Libije.
Zintan, u kojem su se donedavno vodile žestoke borbe, poznat je po dobro čuvanom zatvoru. U njemu je, prema navodima britanskih medija, zatočena većina zatvorenika, između ostalih petorica Srba i 17 hrvatskih plaćenika.
Član libijskog Prelaznog nacionalnog veća zadužen za pravosuđe Mohamed al-Alagu objavio je da među uhapšenima ima i puno stranaca, među kojima su petorica Srba.
ZINTAN MEKA POBUNJENIKA U gradu Zintanu, u kojem je, kako neki zapadni analitičari smatraju, rađana revolucija, početkom marta vođene su najžešće borbe između snaga lojalnih Gadafiju i pobunjenika. Ovaj planinski berberski grad dva meseca je bio pod jakom opsadom i pretrpeo je ogromne ljudske i materijalne gubitke. Do početka sukoba u njemu je živelo oko 60.000 stanovnika, a danas se taj broj gotovo udvostručio. Utočište u njemu pronašli su mnogobrojni pobunjenički vojnici i njihove porodice.
– Prema zatvorenicima se dobro postupa. Oni koji nisu počinili zločine, biće pušteni posle detaljnog ispitivanja, a ostalima će biti suđeno – poručio je Al-Alagu.
Prema podacima Međunarodnog odbora Crvenog krsta u Ženevi (ICRC), libijski ustanici u svojim rukama drže nekoliko stotina zatvorenika, među kojima ima i stranih državljana.
– Prema našim saznanjima, ustanici drže nekoliko stotina zatvorenika – rekao je predstavnik Crvenog krsta za medije Steven Andreson. On je istakao da su predstavnici ICRC posetili neke od stranih zatvorenika i uverili se da se prema njima dobro postupa.
Porodice uhapšenih srpskih državljana sa zebnjom osluškuju vesti iz daleke Libije moleći se samo za jedno – da im se što pre vrate živi i zdravi!
Lozničani Milan i Stana Đunić, o sinu ne znaju ništa više sem da je prebačen u zatvor u Zintanu.
– Iz medija saznajemo gde nam je dete – rekao je u utorak za naš list Milan Đunić. – Niko od predstavnika državnih institucija nije konktaktirao s nama. Očajni smo, zabrinuti, uplašeni!
Majka Stana je, saznajemo, u utorak, otišla na beogradski aerodorm da, kako je rekla suprugu, “čeka sina, jer je kuća ubija”.
– Samo je izašla, bez reči – kaže Milan. – Posle nekoliko sati, javila se iz Beograda. Nije mogla da izdrži! Bolesna je, a ni lekove nije ponela. Momci iz obezbeđenja dali su joj stolicu. Sedi i čeka sina jedinca.
I u porodici Milića Martinovića iz Aranđelovca, jednog od petorice zarobljenih u Libiji, kažu da još nemaju nikakve nove informacije o njemu. Milićeva supruga Tanja rekla je da nisu uspeli da stupe u kontakt.
– Ne znamo šta je sa njim – kaže Tanja Martinović.
Milić se porodici poslednji put javio par dana pre nego što je zarobljen. Rekao je da je dobro i više se nisu čuli.
– Strepim, samo da mu čujem glas. Ostali su nam nada i – čekanje!
PRIVREDNA KOMORA: PRIVATNI ARANŽMAN
FIRMA koja je navodno angažovala petoricu srpskih radnika u Libiji, i koju pominju pojedini mediji, nije nam poznata – kaže za “Novosti”, Zorica Jekić, samostalni savetnik u Odboru za ekonomsku saradnju sa inostranstvom (Afrika i Bliski istok) u Privrednoj komori Srbije. – Nama se niko sa tim imenom nije obraćao, pa verujem da je reč o privatnom aranžmanu. U pokušaju da zarade, rizikujući, ovi ljudi su sebe izložili opasnosti.
(novostirs)