Tripoliju prijeti glad i politički vakum
Okončanje borbi između pobunjenika i Gaddafijevih pristalica nije na vidiku. U glavnom gradu Libije, čiji veći dio kontrolišu pobunjenici, snabdijevanje životnim namirnicama se pogoršalo.
“Glavni grad je pod našom kontrolom”, kaže jedan od komandanata pobunjenika. Gradska četvrt iz koje su u proteklih nekoliko dana Gaddafijevi vojnici pucali na aerodrom u Tripoliju je pod kontrolom pobunjenika. Snabdijevanje stanovništva životnim namirnicama, pitkom vodom i benzinom je sve teže. “Kratko prije bajrama to nisu dobre vijesti”, kaže jedna stanovnica Tripolija: „Pripremamo se za Bajram. Osim jela i sigurnosti nam ništa više nije potrebno “
Bolnicama nedostaje sve: osoblje, lijekovi, materijal…
U gradu povremeno nestaje električne enrgije. Teško je doći do goriva za agregate. Predsjednik Nacionalnog prelaznog vijeća pobunjenika je najavio da će u grad uskoro biti dostavljeno 30.000 tona benzina. Osim toga, uskoro će biti dopremljeno neophodno gorivo za normalizaciju snabdijevanje grada vodom. Jedan od stanovnika Tripolija pobunjenicima poručuje :„Želimo da pobunjenici ponovo otvore prodavnice i pijace. U gradu nema hrane i vode. Nema ništa. Trebaju ponovo otvoriti pijace kako bi se mogli vratiti u normalan život”.
Zabrinutost za stanjem u bolnicama u gradu je izrazio i Međunarodni komitet Crvenog krsta. Robin Waudo, glasnogovornik organizacije kaže da su bolnicama pod hitno potrebni lijekovi i medicinski materijal, posebno materijal za operacije i infuzije. “Zbog teške sigurnosne situacije nedostaje i medicinskog osoblja. U proteklih nekoliko dana je u bolnice došlo više pomoćnog osoblja, ali u bolnicama koje se nalaze u blizini zone, u kojoj se vode borbe, još uvijek nedostaje ljekara”, kaže Waudo.
Libijski ministar za informisanje Mahmud Schammam kaže da je “Tripoli 42. godine bio pod kontrolom diktatora i da nova vlada mora krenuti s nule”. “Građani ne trebaju očekivati čudo”, poručio je Schammam. U subotu je u Tripoliju sahranjeno nekoliko desetina ljudi koji su poginuli u borbama koje su vođene u proteklih nekoliko dana. Više od 50 ugljenisanih tijela pronađeno je u izgorijelom skladištu pored vojne baze, južno od glavnog grada Libije.
Pošto trenutno nije u stanju da kontroliše sigurnosnu situaciju, Nacionalno prelazno vijeće razmišlja da na određeno vrijeme na teritoriji Libije stacionira policajce iz ostalih arapskih i muslimanskih zemalja. Predsjednik Vijeća Mustafa Abd al-Džalil je pomoć zapadnih snaga sigurnosti kategorički odbio. Arapska liga, koja je Libiju ponovo vratila u svoje članstvo, zatražila je od Vijeća sigurnosti i drugih zemalja da odmrznu novac Gaddafijevog režima i stave ga na raspolaganje Nacionalnom prelaznom vijeću. Predsjednik izvršnog komiteta Nacionalnog prelaznog vijeća Mahmud Džibril je rekao da Prelazno vijeće pod hitno mora ispuniti potrebe građana, inače prijeti nastajanje “političkog vakuma”.
(REUTERS)