Stručnjaci nagovještavaju lančana poskupljenja: Prijeti li nam gladna godina?
Autor B. T. – E. Ha. – B. S. 2011-08-27 06:20:00
Prinosi će biti više nego prepolovljeni, zbog čega će porasti cijena kako kukuruza tako i pšenice, kaže Jeleč
Pred potrošačima je period rasta cijena posebno prehrambenih artikala, što će biti posljedica nezapamćenih suša, tvrde stručnjaci. Sekretar Udruženja poljoprivrednika BiH Sead Jeleč ističe da najveće štete trpe zasadi kukuruza, koji je najzastupljenija ratarska kultura u BiH. Prinosi će, kako kaže, biti više nego prepolovljeni, zbog čega će porasti cijena kako kukuruza tako i pšenice.
Crne prognoze
Poljoprivrednici će, u nedostatku kukuruza i pšenice, koristiti stočnu hranu, a ako se tome doda i podatak da je u sušama stradao i kasni krompir, koji se koristi tokom zime, ali i uljarice, neminovno je poskupljenje poljoprivrednih proizvoda.
– Može se očekivati daljnje pogoršanje uslova za proizvodnju mesa i mlijeka, pa će zbog rasta inputa vjerovatno poskupjeti ti proizvodi – kaže Jeleč.
Duljko Hasić, analitičar Sektora za makroekonomski sistem pri Vanjskotrgovinskoj komori BiH, pomno prati situaciju izazvanu sušama. Nažalost, i njegove prognoze nisu nimalo dobre.
– Gubici pšenice u svijetu veći su od 50 posto, a ječma i zobi oko 30 posto. Slična je situacija i kod nas. Naprimjer, cijena pšenice u prvoj polovini avgusta u Rusiji, koja je najveći proizvođač, porasla je za 35 posto. To je najveći mjesečni rast još od 1973. godine, koja je zbog suša ostala zapisana crnim slovima – kaže Hasić.
Na udaru siromašni
Prognozira da će berzanski mešetari sigurno još podići cijenu pšenice i da će uslijediti lančana poskupljenja i drugih proizvoda, jer država nema mehanizam zaštite.
Poskupljenja koja su, sudeći prema prognozama naših sagovornika, neminovna najviše će pogoditi najsiromašnije kategorije stanovništva. Među njima su penzioneri, nezaposleni, socijalno ugroženi… U penzionerskim udruženjima kažu da ih već hvata panika zbog mogućih posljedica suše.
– Bojimo se da će uništeni usjevi u bližoj budućnosti izazvati lančana poskupljenja posebno hrane. Ionako živimo od niskih penzija, tako da bi nam svako poskupljenje bilo nepodnošljivo. Ako do toga dođe, još glasnije ćemo zagovarati povećanje svojih penzija – kažu u Udruženju penzionera Srednjobosanskog kantona.
U Savezu potrošača BiH optimistični
Gordana Bulić iz Saveza potrošača BiH je optimistična i nada se da poskupljenja zbog suša ipak neće biti.
– Naša je država uvoznik hljebnog žita i naša proizvodnja pšenice vrlo je skromna. Od 450.000 tona mi proizvodimo i od domaćih proizvođača otkupimo 50.000 tona pšenice. To znači da će, u suštini, cijene žitarica, brašna, mlinskopekarskih proizvoda zavisiti od svjetske cijene, jer je to berzanska roba. Naravno, bilo bi vrlo dobro da se vrijeme stabilizira i da padne kiša, a meteorolozi osvježenje najavljuju za početak sedmice. Zato se nadam da neće biti neke veće štete zbog vrućina koje traju petnaestak dana, jer ova godina, kada se sve sabere, bila je prilično kišna – kaže Bulić.
Nema spasa za usjeve
Uoči berbe stanje na poljoprivrednim dobrima zasijanim kukuruzom je katastrofalno, tvrde poljoprivredni proizvođači i ističu da je zbog tropskih vrućina ova kultura u protekloj sedmici potpuno uništena.
Cijena kukuruza trenutno je oko 70 maraka za 100 kilograma, a procjene poljoprivrednika govore da će već za petnaestak dana dostići blizu 90 KM i da će kasnije nastaviti s rastom.
– Krajem jula štete na kukuruzu bile su oko 70 posto, dok će nakon ovog posljednjeg talasa vrućina biti neprocjenjive – kaže predsjednik Udruženja stočara i poljoprivrednih proizvođača RS Vladimir Usorac.
(dnevniavazba)