Panika zbog nove krize i haos u SAD: Najteži udarac za Obamu
Berze na Wall Streetu danas će prve reagirati na odluku o snižavanju rejtinga SAD
U Njujorku je cijelog vikenda padala dosadna “jesenja” kiša usred dugog i odavno ne ovako toplog ljeta. I u nedjelju su ulice bile neuobičajeno puste! Kao da su svi štedjeli adrenalin za danas, kada su berze na Wall Streetu trebale prve reagirati na odluku kreditne kompanije “Standard & Pour’s” (S&P) da snizi rejting Sjedinjenim Američkim Državama, još zvanično najmoćnijoj svjetskoj ekonomiji.
Moćna sila
Time je S&P sveo Ameriku na nivo Belgije, zemlje koja već duže od godine ne može ni vladu sastaviti. Ta usporedba moćne sile sa malom i politički podijeljenom evropskom zemljom malo je kome prijala s ove strane Atlantika.
Obamina administracija burno je reagirala na odluku S&P-a, dovodeći u pitanje kredibilitet ove poznate agencije. Sada je već jasno da republikanci nisu bez političke cijene prošlog utorka pristali na “Obamin kompromis” o podizanju dužničkog plafona.
Obama je dobio ovu bitku zbog dužničke krize, ali je već u petak navečer, kada je S&P obznanio svoju odluku, mnogima bilo jasno da je Obama izgubio rat. Ponedjeljak se dočekuje i s novinskim naslovima u kojima se već sada predviđa da Obama neće dobiti drugi predsjednički mandat!
Loša politika
On je prvi predsjednik u historiji koji je svojom lošom ekonomskom politikom “kumovao” sramotnom snižavanju američkog kreditnog rejtinga. Iako još nemaju svog izrazitog favorita na predsjedničkim izborima 2012., republikanci znaju da je snižavanje kreditnog rejtinga do sada najfatalnije za Obamu.
Dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju i poznati kolumnista “New York Timesa” Pol Krugman upozorio je da će SAD na kraju svesti do statusa “banana republike”.
Oči uprte u Kinu
Zabrinuti investitori počeli su se oslobađati američkog dolara, povjerenje u američku ekonomiju kao “sidro” za investitore je poljuljano. Sve su oči sada uprte u Kinu, koja ima najveće devizne rezerve u svijetu, ekvivalentne 3,2 biliona dolara. Među tim devizama je i 1,2 biliona američkih dolara i federalnih obveznica. U komentaru agencije Sinhua, koja se smatra glasnogovornikom kineskih vlasti, navodi se da Vašington može samo sebe kriviti za nastalu situaciju.
Upozorenje Njemačke
Mediji u Njemačkoj, najvećoj privredi Evropske unije i njene eurozone, objavili su razmišljanja zvaničnog Berlina kako je italijanska privreda prevelika da bi stala pod kišobran Evrope i kako se potrebe Rima – mogla bi biti riječ o više od 1,8 biliona eura – ne može samo tako sakupiti na Starom kontinentu a da ne bude ugrožena njegova ukupna ekonomija, javlja DW.
(dnevniavazba)