Liberali pozivaju na donošenje “ustavnih načela” kako bi se prije izbora osiguralo da pro-islamske stranke ne budu u stanju stvoriti islamsku državu ako dobiju većinu u parlamentu.
Pro-islamske stranke, s druge strane, su stava da ustav mora biti izrađen od strane parlamenta.
Al-Azhar, koji nastoji proširiti svoj utjecaj nakon godina kontrole od strane režima svrgnutog predsjednika Hosni Mubaraka, je sastavio dokument od 11 tačaka kao osnovu za prijedlog novog ustava.
Dokument, izrađen od strane intelektualaca i javnih ličnosti, ilustrira viziju Al-Azhara o egipatskoj političkoj budućnosti nakon pada Mubaraka.
Dokument predviđa da Egipat bude “civilna država uređena zakonom i ustavom.” Dokument također poziva na poštivanje slobode mišljenja, vjere i poštivanje ljudskih prava.
U saopćenju, prvi čovjek Al-Azhara, šejh Ahmed El-Tayeb, predložio je da nacrt postane “kodeks časti kojim će se svako dobrovoljno obavezati”.
No, politički analitičar Nabil Abdel Fattah, iz Centra Al-Ahram za političke i strateške studije, rekao je da sastanak nije riješio spor između islamista i liberala oko ustava.
“Islamisti i Muslimansko bratstvo se nisu složili s tim da postoje ‘ustavna načela” prije izbora, jer oni vjeruju da će predstojeći izbori proizvesti parlament pod njihovom kontrolom, stoga će oni biti u mogućnosti nametnuti svoje vjerske stavove,” rekao je Abdel Fattah.
Protivljenje Muslimanskog bratstva
Dobro organizirano Muslimansko bratstvo je ranije reklo da se planira natjecati za 50 posto mjesta u parlamentu, koji broji 504 mjesta. Skupina, koja je osvojila 20 posto mjesta na izborima 2005., je rekla da želi ustav koji jednako poštuje muslimane i nemuslimane.
“Nema ništa novog danas. Bratstvo se i dalje ne slaže s bilo kakvim ‘ustavnim načelima’ prije izbora,” rekao je Mohamed Saed Elkatatny, generalni sekretar Stranke slobode i pravde (političke stranke Muslimanskog bratstva), za Reuters.
Sastanku su prisustvovali i predsjednički kandidati Amr Mousa, bivši šef Arapske lige, Mohamed El Baradei, bivši šef Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), zajedno s čelnicima Muslimanskog bratstva, liberalne partije Wafd, Stranke demokratskog fronta, te drugima.
Izvan sjedišta Azhara u Kairu, desetine islamskih učenjaka je protestvovalo protiv dokumenta Al-Azhara.
“Dokument traži da Egipat postane sekularna država, a on bi trebao biti vjerska država”, rekao je šejh El-Hadi Ahmed El-Hadi, jedan od demonstranata.
“Mi ga odbijamo!”
(minberba)