Ima li granice drskosti: Strani turisti nove “mete” sarajevskih revizora
Putnici bez karte obavezni platiti doplatnu kartu ako ih kontrola zatekne u vozilu
Sve su učestalije pritužbe putnika koji koriste javni gradski prijevoz na neljubazno i drsko ponašanje revizora. No, oni se tako ponašaju i prema turistima koji prvi put dođu u naš grad i ne znaju kako poništiti kartu. Zbog toga mnogi moraju platiti kaznu od 26,60 KM kada uđu revizori, jer nijedan od njih, kako kažu turisti, ne zna engleski jezik da im pojasni šta da rade.
Izbacivanje iz vozila
Tako su prije nekoliko dana na tramvajskom stajalištu kod Tehničke škole “uhvatili” turiste iz Poljske bez poništenih karata. Mahali su im i “rukama i nogama”, ali niko nikog nije razumio.
Mevla Delibašić putnica je kojoj su prije nekoliko dana napisali prijavu kao da nema kartu samo zato što nije znala kako rukovati poništivačem karata.
– Na Baščaršiji sam kupila kartu. Kada sam ušla, ubacila sam je u poništivač i sjela. Na sljedećoj stanici ušli su revizori. Kada su došli do mene, pokazala sam im kartu, uzeli su je i rekli da nije poništena. Napisali su mi kaznu od 26,60 KM kao da nikako nisam imala kartu. Ja sam starija žena kojoj nije do šale i ne trebaju mi ovakva maltretiranja. Osim što su me izbacili iz vozila, uzeli su mi kartu i nisu mi je vratili. Natjerali su me na plač – kazuje Mevla Delibašić, koja ih naziva “mangupima i nasilnicima”.
Hamdo Ahmiš, šef službe kontrole i naplate u GRAS-u, rekao nam je da su putnici bez karte obavezni platiti doplatnu kartu ako ih kontrola zatekne u vozilu.
Prevedeno uputstvo
– U svakom vozilu nalaze se naljepnice sa slikom i uputom o korištenju poništivača karata. Ako neko ne zna kako da ga koristi, može tu vidjeti. Također, i turisti imaju upute kako ih koristiti jer su prevedena na engleski. Naši revizori samo rade svoj posao i ne maltretiraju građane – istakao je Ahmiš.
Dodao je da nemaju nikakvih problema s građanima koji uredno kupuju mjesečne i dnevne karte te da pritužbe na njih imaju, kako ih je nazvao Ahmiš, “šverceri” koji se voze bez karte.
– Posao koji rade revizori veoma je stresan, jer se sreću s različitim mentalitetima ljudi. Ipak, kako god, oni službeno ne smiju maltretirati građane bez karti. Na njima je da im napišu prijavu, a ako neće da sarađuju, da pozovu policiju. Svako ko ima pritužbe na revizore može se obratiti našem preduzeću jer imamo knjigu žalbi. Do sada smo neke revizore disciplinski kaznili, ali nije bilo nekih velikih pritužbi – istakao je Ahmiš.
Svaki četvrti zna engleski jezik
Na području Kantona ima 150 revizora koji obavljaju svoj posao kontrole karata u vozilu. Njih po četvero ili petero čine jednu grupu u kojoj jedan od njih zna strani jezik da se može sporazumjeti s turistima.
(dnevniavazba)