Film Hafizi Kur’ana hit u Americi

0

Željko Mitrović za

IslamBosna.ba – Dokumentarac “Hafizi Kur’ana” je premijerno prikazan na HBO kanalu prvog dana ramazana. Greg Barker, bivši američko-britanski ratni dopisnik izabrao je godišnje takmičenje u Kairu, kao najstarije u svijetu, kako bi ispričao priču o ulozi islama u svakodnevnom životu muslimana širom svijeta.

Greg opisuje fim kao “prozor u svijet koji većina nemuslimana ili zapadnjaka nikada nije vidjela”.

Snimljen tokom prošlogodišnjeg takmičenja 110 djece, u dobi od 7 do 19 godina, koja uče za hafize iz više od 70 zemalja, dokumentarac prati troje takmičara i njihove porodice i to iz zemalja nearapskog govornog pordučja. Rifdha Rasheed, iz Maldiva je jedna od nekoliko djevojaka koja je uzela učešće i u Kairo je došla u pratnji oca, koji želi da ona nastavi s vjerskim obrazovanjem, dok njena majka bi željela da ona studira prirodne nauke. Djamil Djeng potječe iz ruralnog Senegala i u Kairo je došao bez pratnje roditelja ili staraoca, njegov otac je imam ali su isuviše siromašni da bi ga pratili na putovanju, pa su o njemu brinuli organizatori takmičenja. Njegov učitelj iz Senegala mu je rekao da on predstavlja cijelu Afriku na takmičenju.

Nabiollah Saidoff je iz Tadžikistana gdje je njegova škola zatvorena vladinom odlukom zbog navodne borbe protiv terorizma. On ne zna čitati ni pisati na svom maternjem jeziku, i u filmu se vidi kako mu otac pomaže da se prilagodi novoj školi kako bi proširio svoje obrazovanje. On ima fotografsko pamćenje i kaže da kad zatvori oči vidi stranice Kur’ana. Nabiollah je postao zvijezda takmičenja u Kairu, tjerajući sudije na plač svojim čistim glasom. On je izabran da uči Kur’an pred Husnijem Mubarakom, koji je u to vrijeme bio egipatski predsjednik. Zbog postignutih rezultata na takmičenju dobio je stipendiju za školovanje na prestižnoj obrazovnoj instituciji.

Od 110 takmičara samo njih 12 je ušlo u finale, a samo dvoje od tri zvijezde dokumentarca. Mladi Djamil iz Senegala se zbunio  na početku i proučio pogrešne ajete zbog čega je diskvalifikovan. “Koloristična i dramatična saga o ljudskom takmičenju, s fascinantnim postavkama i potpuno neodoljivim sićušnim herojima”, napisao je jedan od recezenata dokumentarca za Salon magazin, koji je naručen i plaćen od HBO-a.

Barker kaže kako je puno putovao po muslimanskom svijetu, i dodaje kako je i sam bio iznenađen  značajem Kur’ana za muslimane. “Ne mislim da sam potpuno shvatio koliko je učenje Kur’ana sastavni dio mnogih muslimana i koliko to igra ulogu u njihovom svakodnevnom životu. I to ne samo kao pravilnik o tome kako življeti, već i kao ritual i uputa”, dodaje on. Barker kaže da su organizatori takmičenja bili poprilično skeptični povodom projekta. Plašili su se da će film pojačati stereotipe o islamu. Postojali su također izazovi tumačenja i prevođenja više jezika koji se koristi u filmu, počev od dhivehi na Maldivima, wolof u Senegalu, tadžikikistanskog i arapskog jezika.

S Kristinom Nelson, arabistom, muzikologom i autoricom “Umjetnost učenja Kur’ana”, također je urađen intervju u dokumentarcu kako bi se došlo do konteksta i pojašnjenja ove “drevne umjetnosti”.

Dokumentarac:

IslamBosna.ba

Leave a Reply