Egipat: Novi vojni “zadatak” određivanje ko je šehid

0

Egyptians rally against Mubarak’s rule news

IslamBosna.ba – Najmanje 846 Egipćana je ubijeno dok je 6.564 ranjeno tokom nedavnog ustanka, kada je svrgnut Hosni Mubarak koji je Egiptom vladao 30 godina. Međutim, vladajuće Vrhovno vijeće oružanih snaga Egipta (SCAF) trenutno je u izradi svoje kontraverzne definicije “ko je zapravo šehid”, na osnovu koje će se odrediti ko zaslužuje naknadu od države.

Porodice zatvorenika, navodnih nasilnika i onih koji nisu ubijeni između 25. januara i 24. marta su izuzeti od dobijanja državne naknade. Slična izuzeća će se primjenjivati prilikom dodjele naknada ranjenim i povrijeđenim. „Ne odlučuje samo Allah o tome ko je šehid. Država se mora također uzeti u obzir“, izjavio je general Mohsen el-Fangary, zamjenik ministra odbrane i član SCAF-a, tokom sastanka s članovima poginulih i povrijeđenih iz cijelog Egipta.

Fangary je održao sastanak u srijedu kako bi čuo njihove zahtjeve. Neposredna finansijska pomoć bit će dostavljena svima onima koji su registrirani, pod uvjetom da nisu policajci i da mogu dokazati svoje povrede ili ubistvo srodnika. „Odlučili smo da damo novac svima, ali da to ne bude nepravedno prema onim istinskim revolucionarima koji zaslužuju podršku“, izjavio je Pansee Esmat, izvršni menadžer Fonda za dobrobit povrijeđenih i šehida, organizacije koja je zadužena za isplatu sredstava na čijem čelu se nalazi premijer Essam Šaraf.

Trenutno vojska ispituje pojedinačne slučajeve kako bi utvrdila da li svaka ubijena ili ranjena osoba tokom revolucije ima kriminalnu prošlost, kaže Esmat. Dok Fangary dodaje da istraga uključuje kompletnu provjeru, kada, gdje i kako je osoba umrla, i to da li je počinila kakav zločin. „Ukoliko neko ima historiju drogiranja i upotrebe alkohola ili je silovatelj, nema šanse da je učestvovao u mirnim protestima zahtijevajući slobodu.“

„Zatvorenici koji su umrli u zatvoru nisu učesnici revolucije i oni su samo umrli tokom događanja revolucije. Njihova kazna je odvojena od revolucionarnog pokreta“, izjavio je Khaled Nasr, vojsni pukovnik. Mohamed Abdel Rehim, čiji je sin ubijen unutar zatvora Abu Zaabal u Kairu, ljut je zbog specifikacije vojnog vijeća. „Zašto nas povrijeđujete sada svojim riječima?“, kaže Mohamed. „Moj sin je nepravedno ubijen od strane policajca koji je pokušavao napraviti haos u zatvoru kako bi ugušio protest u zemlji. Kako sad to može ispasti da nije šehid?“

36-godišnji Osama Mahmud je bivši politički zatvorenik koji je ranjen u ruku tokom protesta u Aswanu, i on kaže: “Zatvorenici su također građani koji imaju svoja prava. Oni su ubijani u zatvorima od strane vlade, tako da moraju biti uzeti u obzir kao šehidi od strane države i primati financijsku pomoć, kao i ostali poginuli tokom protesta“. Činjenica koja komplicira sve jeste da su dešavanja u zatvorima tokom revolucije povezana sa širim kontekstom političkog previranja. Prema izvještaju Amnesty Internationala iz maja, hiljade zatvorenika zatvora Abu Zaabal se nalazilo pod oružanom paljbom beduina koji su napali zatvor 28. januara i ta paljba trajala je gotovo pet sati. Također, tog dana policijske stanice širom zemlje napadnute su od strane demonstranata .
 
Ostali izvještaji ukazuju da je zatvorenike namjerno oslobodio režim kako bi uvjerili Egipćane da su protesti protiv njihovih interesa očuvanja reda i zakona. Statistike pokazuju kako je 28. januar “najteži” dan revolucije. Ministar unutrašnjih poslova Mensur el-Esswy izjavio je tokom intervjua u maju da oni koji su poginuli tokom protesta su šehidi, dok oni koji su poginuli ispred policijskih stanica su razbojnici koji su pokušali provaliti unutar stanica.

Ali Mahmud smatra da su policijske stanice morale biti spaljene jer su to zapravo objekti ugnjetavanja i mučenja, i da je to razlog zbog čega je revolucija i počela. Abdel Rehim kaže kako državni tužilac još uvijek nije pokrenuo istragu o onome što se događalo unutar zatvora, iako je on podnio tužbu prije nekoliko mjeseci. Fond je do sada uručio novčanu pomoć za više od 500 šehidskih porodica i za 1.100 ranjenih. Dok čak i konzervativne grupe procjenjuju broj šehida na 846 (lokalne grupe za ljudska prava kažu da  je njihov broj veći) samo 516 se prijavilo za novčanu pomoć iz Fonda.

IslamBosna.ba

 

Leave a Reply