Džamija Sulejmanija očekuje posjetioce u svom novom ruhu
Džamija Sulejmanija očekuje posjetioce u svom novom ruhu
Jedinstvena ostavština arhitekte Sinana i jedno od remek djela Osmanske arhitekture, džamija Sulejmanija, još uvijek gordo stoji, odolijevajući vremenu
Džamija Sulejmanija, koja je ponovo otvorena za obavljanje vjerskih obreda, preplavljena je vjernicima tokom mjeseca Ramazana, nakon što su u njoj više od tri godine vršeni radovi na restauraciji.
Kao dio radova na restauraciji, izvršene su i kompjuterske simulacije modela džamije podvrgnutom zemljotresu. Iako je sagrađena 1558. godine, simulacije su pokazale da bi džamija mogla izdržati potres jačine sedam ili osam stepeni.
Džamiji je vraćen njen izvorni izgled nakon što je betonska obloga zamijenjena autentičnom horasanskom žbukom. Fasada je, nakon toga, urađena tehnikom pjeskarenja.
Zapisi i poruculanske posude neprocjenjive vrijednosti otkrivene tokom procesa restauracije podvrgnuti su konzerviranju.
Posjetioci su u posljednje vrijeme pokazali ogromno interesovanje za ovo remek djelo.
trt