Prije nego što je suspendiran s mjesta glavnog državnog tužioca, Milorad Barašin donio je odluku o ponovnom otvaranju istrage protiv Vahida Alagića, Faika Špage i Zijada Landže, potvrđeno je “Dnevnom avazu” u Tužilaštvu BiH.
Četiri godine
– Istraga je preotvorena u postupku rješavanja po pritužbi oštećenih – Saveza logoraša Republike Srpske za SAD i Kanadu, uloženoj na odluku o obustavi istrage – saopćila nam je Selma Hećimović, viša stručna saradnica za odnose s javnošću u Državnom tužilaštvu.
Podsjećanja radi, ova istraga prvi put je otvorena 2007. godine, zbog čega je Alagić tada suspendiran s mjesta zamjenika direktora Granične policije BiH. Obustavljena je 2009. zbog nedostatka dokaza, i to odlukom tadašnjeg međunarodnog tužioca Dejvida Švendimena (David Schwendiman), nakon čega je Alagić dobio novi posao u SIPA-i.
Četiri godine kasnije, međutim, saznaje se da će na osnovu prigovora nekog udruženja istraga opet biti pokrenuta. Da stvar bude gora, o ovome osumnjičeni za navodni ratni zločin protiv Srba na području Konjica, kako je za naš list potvrdio Alagić, nemaju nikakvu zvaničnu obavijest od Tužilaštva BiH.
Švendimenova odluka
– Glavni tužilac prvo nije htio više od pola godine da potpiše saglasnost o zatvaranju istrage, o čemu je odluku donio predmetni tužilac Švendimen, a potvrdio je i Kolegij Tužilaštva. Zapravo, očito je da se sve vrijeme čekalo da meni istekne mandat zamjenika direktora Granične policije BiH, kako se ne bih mogao tamo vratiti – kaže Alagić.
Upitan kako je već četiri godine živjeti sa saznanjem da je osumnjičen za ratni zločin, pa saznati da je sve obustavljeno, jer nema dokaza, a onda opet da je sve otvoreno, Alagić odgovara kontrapitanjem: “Kako biste vi živjeli kada biste svakodnevno čekali da vam dođu na vrata, stave vam masku na glavu i lisice na ruke?”
Politika ispred stvarnih krivaca
Informacija o novoj istrazi protiv Alagića otvara za mnoge ljudske sudbine gorka pitanja nepostojanja pravne sigurnosti, odnosno zaštite od višegodišnjih sudskih progona u procesima poput ovog ili slučajeva “Dobrovoljačka ulica” i “Tuzlanska kolona”.
U Tužilaštvu BiH jedino ističu da je istraga za “Dobrovoljačku” u toku, a da još “nije donesena odluka po pritužbama oštećenih na odluku o obustavi istrage u slučaju “Tuzlanska kolona”. Alagić, pak, posebno potcrtava ogorčenje zbog očigledne manipulacije procesima za ratne zločine, “jer se ne traže stvarni krivci, nego ostvaruju nečiji politički interesi”.
– Posebna je priča to što udruženja, poput tog na osnovu čijeg je prigovora, kako vam je saopćeno, Barašin ponovo otvorio istragu, prema zakonu, nisu ovlaštena da uopće ulažu prigovore. Po toj logici, svaki pojedinac s nekoliko svojih prijatelja može osnovati udruženje i ulagati prigovore na odluke tužilaca – ističe Vahid Alagić.
(dnevniavazba)